Společnost Etihad se rozhodla vyřadit z flotily všech svých 10 letadel A380, a to definitivně. Generální ředitel společnosti Tony Douglas to potvrdil ve čtvrtek na virtuální konferenci World Aviation Festival. Společnost bude perspektivně používat letadla Airbus A350-1000 a Boeing 787. Přechod na dva klíčové typy umožní snížit náklady a zjednodušit provoz.
Databáze Cirium Fleet Data uvádí, že společnost má dlouhodobě odstaveno 10 Airbusů A380, 22x A330 a 9x Boeing 777-300ER. Dalších deset 777-300ER je zatím v aktivním provozu. Etihad plánují perspektivně provozovat celkem 70 Boeingů 787 a 20 Airbusů A350-1000. (Foto: Sam Chui, Airbus, planes.cz)
Více
American Airlines ohlásily ztrátu za první čtvrtletí ve výši 1,3 miliardy dolarů, výnosy poklesly o 62 % proti stejnému období roku 2019.
American Airlines posunuly termín přejímky 18 letadel Boeing 737 MAX o dva roky, tj. z let 2021 a 2022 na 2023 a 2024. Jde o část objednávky 76 letadel 737 MAX. Na rok 2022 jsou posunuty rovněž přejímky 19 letadel 787, z nichž pět objednávek 787-8 bylo konvertováno na verzi 787-9.
Boeing se zároveň zavázal vrátit American Airlines 248 milionů dolarů akontace, kterou dopravce složil s objednávkou letadel.
Firma se připravuje na postupné obnovení provozu. Letos chce najmout 300 pilotů, v příštím roce 600 pilotů. Do konce léta by se do služby měli vrátit také piloti, kterým dopravce nařídil nucenou dovolenou. Vloni přijalo na 1000 pilotů nabídku na předčasné penzionování a 1600 pilotům byla nařízena nucená dovolená. Řada z nich si v...
Více
Textron Aviation se připravuje oslavit 75. výročí svého nejikoničtějšího letadla, kterým je Beechcraft Bonanza. Těchto letounů bylo vyrobeno již 18 tisíc. Firma uvádí, že se jedná o nejdéle nepřetržitě sériově vyráběný letoun.
K významnému výročí připraví Textron kromě jiného speciální verzi letadla Beechcraft Bonanza G36. Letoun bude proveden v retro barvách a vybaven luxusním interiérem sladěným s barevným schématem letadla. Stroj bude dodán v roce 2022, tj. 75 let od dodání první Bonanzy.
Bonanza je výjimečným strojem. Jednomotorový pístový letoun je určen pro přepravu šesti osob, kterým nabízí kabinu o třetinu větší než nejbližší konkurent. Třistakoňový motor Continental IO-550-B s třílistou stavitelnou vrtulí pohání letoun max. cestovní rychlostí okolo 320 km/h,...
Více
Nově vznikající jihotyrolská společnost Sky Alps získá v dubnu a květnu první dvě letadla. Obě pronajatá letadla DeHavilland Canada Dash 8-400 dříve létala u FlyBe. Společnost chce od června zahájit provoz na linkách z Bolzana na obě římská letiště Fiumicino a Ciampino a létat také na charterových linkách především na Sicílii. (obr: Sky Alps)
Více
Shai Weiss, generální ředitel letecké společnosti Virgin Atlantic, počítá s dlouhodobým poklesem počtu služebních cest. Jasně tak identifikuje hrozbu, která se v tomto segmentu letecké dopravy projeví, až současná pandemie odezní a dojde k obnovení volného pohybu osob.
Aerolinka očekává, že v příštích dvou letech bude objem služebních cest v porovnání s obdobím před pandemií o 20 procent nižší, přičemž není jisté, zda v business třídách vůbec někdy dojde k plnému oživení provozu.
„Vrátí se obchodní cestování do původní podoby? Myslím, že nikoliv. K nějakému návratu ke služebním cestám však nepochybně dojde,“ říká Weiss.
Letecké společnosti zaznamenávají výraznou poptávku po volnočasovém cestování směřovanou na období, až se otevřou hranice a lidé budou moci opět cestovat. Jeden z největších otazníků však visí nad tím, o kolik lukrativních korporátních klientů odvětví nadobro přijde kvůli práci na dálku a úspěšnému...
Více
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak podepsal minulý týden kontrakt na dodávku pěti letadel Lockheed Martin C-130H z přebytků amerického letectva v rámci programu Excess Defense Articles. První letadlo by mělo Polsko dostat ještě letos, poslední do roku 2024. Letadla vyrobená v roce 1985 sloužila v USAF a v roce 2017 byla odstavena na základně Davis-Monthan AFB. Technický stav prověřila na místě polská inspekce. Objem kontraktu je 165 milionů dolarů.
Polská armáda již provozuje pět letadel C-130E, které jsou o asi 15 let starší než nově pořízené C-130H. Polské ministerstvo zatím neoznámilo, kdy či zda budou starší letadla ze služby vyřazena. Herculesy budou po dodání umístěny na základně transportního letectva v Powitz. (Foto: af.mil, militaryaerospace.com, defence-blog.com, planes.cz)
Více
Míra výrobních defektů, které pronásledují produkci Boeingu v posledních letech, již překračuje veškerou představivost.
Počátkem dubna byly odhaleny závady elektrické instalace u letadel 737 MAX. Minulý týden se ukázalo, že zmíněné problémy elektrické instalace jsou rozsáhlejší, než se původně zdálo. O problému jsme informovali zde.
Dne 9. dubna navrhl regulátor FAA (US Federal Aviation Administration) direktivu, která žádá provozovatele letadel Boeing 777 provést inspekci nýtování na přetlakových panelech. Poškozené nýty byly zjištěny na několika letadlech 777-200 a 777-300. Problém může způsobit dekompresi nebo pokles tlaku, případně výpadek hydrauliky.
Dne 19. dubna další direktiva FAA postihla vše...
Více
Francie otevře „bublinu“ do USA pro očkované
Francouzský prezident Macron v interview pro americký tisk oznámil, že od května bude Francie otevřena americkým turistům, kteří prokáží ukončenou vakcinaci. Má k tomu být zřízen jakýsi zvláštní průkaz. Jednou z možností může být použití „digitálního zeleného certifikátu“, který připravuje Evropská komise. Na konkrétních detailech „bubliny“ pro cesty do USA nyní spolupracují francouzské a americké úřady.
Jedná se významný posun, neboť Francie zatím bránila poskytnout očkovaným výhody v cestování, a to alespoň po dobu, kdy v EU trvá nedostatek vakcín. Macron nesdělil, zda se k podobnému kroku chystají Spojené státy.
Francie je jednou ze zemí s nejvyšším odporem obyvatelstva proti očkování. Průzkumy ukazují, že podstoupit očkování proti onemocnění COVID 19 je připraveno pouze 40 % respondentů.
...
Více
Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) získala od Úřadu pro civilní letectví ČR novou licenci a bude zákazníkům poskytovat také servis letadel typu Boeing 737 MAX. Prvním zákazníkem se stala společnost LOT, jehož Boeing 737-8 (SP-LVB) přiletěl do Prahy 13. dubna.
„Letadla typu Boeing 737 MAX zařazují do svých flotil letecké společnosti po celém světě, proto jsme se rozhodli, že nyní je správný čas rozšířit naše služby také o tento typ. Nabídneme tak zákazníkům servis i pro jejich postupný návrat do provozu. Tišší, úspornější a šetrnější stroje budou navíc vzhledem k aktuální situaci v letectví a většímu důrazu na udržitelné cestování stále vyhledávanější a budou tak budoucností i pro celou naši divizi těžké údržby,“ uvedl Pavel Haleš, předseda představenstva Czech Airlines Technics.
Jakékoli práce v divizi těžké údržby jsou i součástí balíčku služeb, které Czech Airlines Technics nabízí zájemcům o dlouhodobé parkování letadel. „Jelikož je po parkování letadel n...
Více
Společnost airBaltic přešla v roce 2020 na park tvořený výlučně letouny Airbus A220-300. Vloni převzala dalších sedm strojů, jejich počet tak vyrostl na 25.
V roce 2020 hospodařila společnost s čistou ztrátou 265 milionů eur, přepravila 1,34 milionu cestujících, a to proti 5 milionům v roce předcházejícím. Se ztrátou 9 milionů eur hospodařila v roce 2019. Lotyšsko vloni zvýšilo svůj podíl ve společnosti na 96,14 %.
Jak bylo zmíněno, airBaltic vloni unifikovala svůj letecký park a propustila asi třetinu zaměstnanců. V rámci tohoto procesu bylo vyřazeno celkem 15 letadel De Havilland Canada Dash 8 Q400 a Boeing 737. Unifikace parku byla plánována ještě před nástupem pandemie, ale okolnosti přechod na park tvořený výlučně letadly A220 o dva roky urychlily. Společnost má objednávku na 50 strojů A220-300 s opcí na dalších 30.
V současné době lze cestovat do Lotyšska pou...
Více