Typy letadel

Hledání letadel


Zajisté se Vám již stalo, že jste se snažili marně vzpomenout na to či ono dopravní letadlo, které jste někdy viděli či s ním letěli na dovolenou. Na mnoha úrovních při setkáních fanoušků dopravních letadel i laiků probíhají debaty, kdy že to vlastně ČSA dostaly první Il-18 a podobně, někdy se to stane dokonce předmětem sázky.
Roky ubíhají a naší republikou prolétlo opravdu příliš mnoho letadel, než aby si to jednotlivec zapamatoval. Tento fakt mě dovedl k myšlence vytvořit databázi dopravních letadel, která létala u různých leteckých dopravců u nás, a doplnit jí i fotografiemi jednotlivých imatrikulací. Bude to práce dlouhodobá a za pomoci vás všech i tvůrčí, protože jak doufám, tato databáze bude průběžně stále doplňována a aktualizována. Dík patří fotografům, kteří poskytli své fotografie, i serveru planes.cz za prostor.


V seznamech, na které vedou odkazy z těchto stránek o typech letadel, jsou uváděna pouze letadla, která nosila československou nebo českou imatrikulaci nebo nápis české letecké společnosti. Na tomto místě budou postupně přibývat odkazy, které vás odvedou přímo na popisy jednotlivých typů, u kterých najdete i odkaz na osudy všech imatrikulací daného typu s galerií.

Pozn. red.: Tento seznam si nedělá nárok na úplnost, budeme ho i s vaší pomocí doplňovat, jak čas dovolí. Budeme se také snažit reagovat co nejdříve po zápisu nebo vymazání letadla z leteckého rejstříku.
Autorem textů, u kterých není uvedeno jinak, je Petr Popelář, vycházející ze svého archivu i z publikací, především Jane's All the World's Aircraft, Jane's Information Group, Letecké společnosti v Praze od Honzy Pěnkavy a dalších. Fotografie, u kterých není uvedeno jinak, pořídil Petr Popelář nebo pocházejí z jeho archívu. Vaše podněty, připomínky a dodatky uvítáme na adrese redakce@planes.cz. Předem děkujeme.
 

Letadla ve flotile ČSA

Nejvíce fotografovaná letadla

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace