Václav Řehoř zvolen do vedení evropského sdružení letišť ACI

  • 20.11.2020 08:00

Předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř byl 17. listopadu zvolen členem evropské Rady ředitelů mezinárodního sdružení letišť Airport Council International (ACI Europe), které sdružuje více než 500 letišť a heliportů ze 45 zemí Evropy. V rámci svého tříletého funkčního období bude zastupovat region východní Evropy.

Rada ředitelů je nejvyšším rozhodovacím orgánem sdružení ACI Europe. Schvaluje klíčová usnesení a doporučení, čímž ovlivňuje pravidla letecké dopravy a provozování letišť po celé Evropě. Sdružení své iniciativy zaměřuje do několika oblastí, například bezpečnosti, liberalizace trhu, slotové koordinace a leteckého provozu. Je aktivní rovněž v oblasti udržitelného rozvoje, digitalizace nebo zákaznické zkušenosti. Aktivně vstupuje do nadnárodních legislativních a regulačních procesů a slouží jako platforma pro sdílení zkušeností a poskytování expertízy institucím v oboru letectví i mimo něj. ACI Europe vydává svá doporučení také směrem k Evropské komisi a zároveň úzce spolupracuje s organizacemi činnými v letectví, například ICAO (International Civil Aviation Organization), EASA (European Union Aviation Safety Agency) nebo Eurocontrol.

Jednou ze stávajících priorit ACI Europe je překonání krize způsobené pandemií onemocnění COVID-19. „Sdružení ACI Europe se momentálně velmi výrazně angažuje v úsilí o zavedení jednotných evropských pravidel pro vycestování. Cílem je zavedení jednotného evropského protokolu testování, který nahradí povinnou karanténu. Tím se za předpokladu existence rychlých a cenově dostupných testů odstraní největší stávající překážka pro cestování do zahraničí, což přispěje nejen k obnovení letecké dopravy, ale také nastartování celé ekonomiky,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha a nově zvolený člen Rady ředitelů ACI Europe.

„Vedle rychlé obnovy letecké dopravy bude zároveň nutné přijmout na celoevropské úrovni taková opatření, aby žádná další krize již nezasáhla letectví tak drtivým způsobem. Ve své nové roli bych se proto chtěl v rámci zajištění budoucí stability zaměřit na několik oblastí. Prioritou zůstává bezpečnost letecké dopravy, ke které se přidává velký důraz na zdravotní bezpečnost. Zásadní roli bude hrát proces digitalizace, který posune evropská letiště ještě více k trendům 21. století a umožní nám reagovat mnohem rychleji a efektivněji na budoucí výzvy. Důležité bude i nadále téma udržitelného rozvoje. Obecně se chci zaměřit také na prosazování společných postupů napříč všemi členskými zeměmi EU a posílení role ACI Europe ve vztahu ke společným evropským institucím,“ říká Václav Řehoř. 

Vedle Václava Řehoře bude mít Letiště Praha v institucích ACI Europe ještě jedno zastoupení. Na pozici Vice Chairman ACI Technical, Operational and Safety Committee byl po úspěšně dokončeném výběrovém řízení vybrán Libor Kurzweil, ředitel Řízení kvality, safety a procesů Letiště Praha.


Fotografie k článkuSouvisející články

KomentářeNebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace