Koordinátor zpravodajských služeb Polska Tomasz Siemoniak v přímém přenosu televize TVN potvrdil, že obytný dům ve Vyrykách v Lublinském vojvodství zasáhla raketa vypálená z polského F-16, a nikoli dron, proti kterému byla vystřelena. Dříve o incidentu informovala Rzeczpospolita. Polský prezident Karol Nawrocki požaduje od vlády vysvětlení.
Siemoniak zdůraznil, že vyšetřování pokračuje a „[při vyšetřování událostí] není vše jasné po první hodině, ani po třech hodinách“. Odborníci nadále pečlivě zkoumají trosky bezpilotních letounů a rakety.
V noci na 10. září polská armáda oznámila narušení vzdušného prostoru země. Jak později uvedl premiér Donald Tusk, šlo o „obrovské množství ruských dronů“ – podle jeho slov hranici Polska překročilo 19 dronů. Polsat News tehdy napsal, že trosky jednoho ze sestřelených dronů dopadly na obytný dům ve městě Vyryki. Poškozena byla střecha budovy a automobil stojící vedle ní.
Tusk prohlásil, že odpovědnost za škody způsobené domu ve Vyrykách „leží na organizátorech provokace, tedy na Rusku“. „Po dokončení vyšetřování příslušné složky informují veřejnost, vládu a prezidenta o všech okolnostech incidentu,“ uvedl.
Později Rzeczpospolita s odkazem na své zdroje uvedla, že do domu ve Vyrykách nedopadly trosky dronu, ale raketa vypálená ze stíhačky F-16. Podle jednoho z respondentů deníku šlo o střelu třídy „vzduch-vzduch“ AIM-120 AMRAAM. Ve zbloudilé raketě zřejmě selhala funkce samodestrukce. Raketa o délce 3 m a s hmotností přes 150 kg naštěstí po pádu nevybuchla.
Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk minulý týden informoval, že bylo potvrzeno sestřelení tří dronů.
Incident připomíná tragédii v Przewodowě (Lublinské vojvodství), kde 16. listopadu 2022 dopadla raketa a explodovala, přičemž zahynuli dva lidé a byla poničena budova zemědělského podniku. V ten den probíhal masivní ruský raketový útok na západní Ukrajinu – mimo jiné na uhelnou elektrárnu u Lvova. Z Ukrajiny byly protiraketové střely odpalovány v párech, přičemž jedna zasáhla cíl, druhá letěla dál „naprázdno“ a nedošlo k samodestrukci.
Znalci povolaní Národní prokuraturou konstatovali, že oběti zemřely v důsledku výbuchu protiraketové střely typu S-300 5-W-55 (ruské výroby), a prokuratura dokonce určila, z jakého ukrajinského protileteckého postavení byla odpálena. Tým expertů z Vojenského ústavu techniky a výzbroje v Zielonce vypracoval posudek týkající se druhu rakety, její trajektorie i místa odpalu. Vyšetřování případu bylo přerušeno. „Do dnešní chvíle, navzdory opakovaným urgencím, nebyla ze strany Ukrajiny doručena odpověď na zaslanou žádost o právní pomoc,“ uvedl prokurátor Przemysław Nowak, mluvčí Národní prokuratury. (Foto: Reuters, PAP, planes.cz)
kalfa: jako vrchni velitel armady snad ma Nawrocky pravo, aby mu bylo vysvetleno, jak z F-16 mohla raketa upadnout na civilni objekt.
..asi ano, to že to nebyl dron (at už z kterékoliv strany)
muselo být jasné okamžitě. Bohužel v současných "zpravodajstvích" je tolik manipulací a lží, že je fakt těžké si vybrat.
Možná chce Kalfo objasnit proč se několik dní tvrdilo, že dům zničil dron a nebýt úniku informací, mysleli bychom si to do dnes.
Ale chápu, vy patříte mezi ty neochvějné co budou raději zuřivě kopat nožičkama a u toho křičet: A komu tím prospějete?! Druhé straně..?
Rolfree...ano. Může za to Rus, protože pokud by jeho drony neletely na Polsko, tak by se nemusela konat obranná reakce.
Kalfa: to je populismus, když prezident země chce od ministra války podrobné informace co se stalo a proč se to stalo?
Jinde se bere jako správné, že se vyšetřuje "incident", kdy se letadla dostanou třeba příliš blízko sebe, i když se nic nestane. Tady raketa zbořila barák a jenom nějakou velmi šťastnou náhodou po dopadu nevybuchla a nikoho nezabila. A tady je populismus, když o tom chce nejvyšší představitel země podrobné informace?
To se vám nelíbí jen proto, že na druhé straně byli zřejmě Rusové, a tak když je někde Rus, tak není třeba nic vyšetřovat, protože je předem jasné, že za všechno může on?
Jo, a Nimbus 2000 už je dost zastaralý model. Aktuální je Nimbus 2100.
Kelfa:...super názor, palec nahotu
Zdá se, že se na přední místo prodral další politik zaměňující dojmy a pojmy. Jaksi nechápu, jak Nawrockému může kdokoliv z vlády poskytnout jiné informace, než jsou zřejmé z médií a podporované prostou logikou věci. Třeba by chtěl místo F 16 použít Nimbus 2000 a místo AMRAAM klopýtací kouzlo. Tihle populisti nechápou, že se svými proruskými narativy jen diskreditují.
Celkem 8 záznamů
Copyright © 1999-2026 planes.cz | Redakční systém
Jen jestli někdo nedopatřením nepodvěsil raketu s cvičnou hlavicí