Vzdušný prostor Polska narušilo ve středu časně ráno asi 19 dronů, které přeletěly východní hranice. Tři nebo čtyři byly podle vyjádření polské armády sestřeleny. Jeden z dronů spadl na rodinný dům, který poničil. Do poledne byly nalezeny trosky sedmi dronů, zatím nebyla poskytnuta oficiální informace o původu ani typu dronů. Premiér Tusk již ráno obvinil z narušení vzdušného prostoru Rusko a vedl konzultace se spojenci z NATO. NATO podle vyjádření pro nejmenovaného zdroje pro agenturu Reuters nepovažuje incident za napadení Polska. Zásahu proti dronům se zúčastnila polská, nizozemská i italská letadla.
Podle informací BBC se k incidentu přihlásil na síti Telegram Pavel Muravyeika, náměstek ministra obrany Běloruska. Uvedl, že drony pronikly do polského vzdušného prostoru neúmyslně, a to v důsledku intenzivního radioelektronického rušení v oblasti. Několik „zbloudilých“ dronů podle jeho příspěvku sestřelila vlastní protiletecká obrana, aby se předešlo narušení vzdušného prostoru Polska.
Výskyt dronů si vynutil aktivitu polského letectva a letadel včasné výstrahy Itálie a Nizozemí. Provoz na varšavských letištích Varšava (Chopinovo letiště i Modlin), Lublin a Řešov byl z bezpečnostních důvodů krátkodobě přerušen. Přelety byly přesunuty více na západ. Ohrožení bezpečnosti polského vzdušného prostoru bylo odvoláno před polednem.
Letoun včasné výstrahy polského letectva Saab 340 AEW&C byl ráno nejsledovanějším letem služby Flightradar24. (Foto: flightradar24, Reuters).
Však SVO taky neplánovali na 4 roky. Ny výpadek / rušení GPS bych to nesváděl, to by k němu muselo dojít nad Běloruskem. Prostě nás zkoušej, co všechno si můžou dovolit.
Asi klasický ruský bordel....
Neplánovali jsme zasáhnout cíle v Polsku, jsme připraveni jednat, uvedlo Rusko
Radek:....no, to je také divné
Ruské drony měly zapnutý sekundární odpovídač?
Oficiální vyjádření polské armády je tedy:
"... zatím nebyla poskytnuta oficiální informace o původu ani typu dronů."
a mohla bych ho vidět?
MK: lituji, toto je oficialni vyjadreni polske armady. Tusk vydal sve prohlaseni jeste pred tim, nez byly trosky nalezeny. Stejne jako ze jde o ruske drony.
Popravdě, tvrzení:
"... zatím nebyla poskytnuta oficiální informace o původu ani typu dronů."
je v rozporu s tvrzením:
"Premiér Tusk již ráno obvinil z narušení vzdušného prostoru Rusko"
Premiér Polské republiky je oficiálním představitelem Polské republiky a jeho vyjádření jako premiéra jsou oficiálním vyjádřením Polské republiky.
Pro intelektuálně nesmělejší spoluobčany uvádím, že použití sousloví "Polská republika" není náhodné.
Celkem 8 záznamů
Copyright © 1999-2026 planes.cz | Redakční systém
https://t.co/c7Rfzzb0sR , že nechtěli zasáhnout Polsko je v rozporu s realitou, drony měly polské a litevské SIM karty a přídavné palivové nádrže.