Šéf saúdskoarabského nízkonákladového dopravce flyadeal Steven Greenway podrobil minulý měsíc Airbus ostré kritice za nezvládnuté dodávky letadel. Ke zpožděním se vyjádřil během summitu leteckého průmyslu IATA v Dillí, jen několik týdnů poté, co oznámil objednávku 10 dálkových letadel typu A330neo.
„Zpoždění se stávají neomluvitelnými. Abych byl upřímný, chybí transparentnost a my začínáme být nervózní. Jak máme plánovat? Vždyť už to začíná být opravdu k smíchu,“ řekl Greenway agentuře Reuters.
Neomluvitelné zpoždění („non-excusable delay“) je termín používaný ve smlouvách na dodávky letadel, který umožňuje leteckým společnostem uplatnit specifické sankce. Výrobci letadel dlouhodobě argumentují, že jakákoli zpoždění způsobená problémy v dodavatelském řetězci jsou „omluvitelná“, uvádějí průmyslové zdroje. Podle Greenwaye čelí Airbus interním problémům v oboru.
Airbus se odmítl ke zpožděním dodávek vyjádřit. Dříve však sliboval určitá zlepšení situace a uvedl, že se snaží zmírnit dopady na zákazníky a zároveň držet letošní cíl 820 dodaných letadel.
„V tuto chvíli mám dvě letadla, která sedí na zemi v Toulouse už několik měsíců, ale žádné řešení není v dohledu,“ uvedl Greenway. „V první polovině roku jsme měli dostat čtyři letadla. Dostali jsme jen dvě, a i ta se zpožděním.“
Společnost Saudia má nyní obdržet jedno letadlo A320neo ve třetím čtvrtletí a tři ve čtvrtém čtvrtletí. „Ale velmi o tom pochybuji... že ta tři ve čtvrtém čtvrtletí se podaří dotáhnout do konce,“ dodal a pokračoval: „Nezapomeňte, že to jsou zpoždění nad rámec předchozích zpoždění.“
Výrobce motorů Safran přitom v dubnu tvrdil, že dochází ke zlepšení v dodavatelských řetězcích a je připraven dohnat pomalý začátek roku 2025.
Airbus minulý týden varoval letecké společnosti, že zpoždění dodávek budou pokračovat ještě další tři roky. Leasingové společnosti však uvádějí, že dochází k posunu kontrahovaných termínů dodávek až do konce tohoto desetiletí.
Zpoždění dodávek se netýká pouze řady A320neo, ale celého portfolia Airbusu. Greenway vyjádřil obavy, že zpoždění může zasáhnout i A330neo poté, co flyadeal v dubnu oznámil objednávku deseti exemplářů.
Greenwayovy komentáře odrážejí narůstající frustraci mezi generálními řediteli aerolinek z rozsáhlých a dlouhotrvajících problémů s dodávkami. Nejenom že dodávky letadel jsou dlouhodobě značně zpožděné, ale aerolinkám vadí, že Airbus není schopen určit termín dodání, a to ani měsíc dopředu. Za těchto okolností je plánování letových řádů mimořádně obtížné, což vede k neefektivnosti. (Foto: Future Travel Experience, @PascalKmmerling, Airbus, planes.cz)
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Copyright © 1999-2026 planes.cz | Redakční systém