Firma Boeing získala zakázku na vývoj a dodávku nového pokolení stíhaček pro americkou armádu. Prezident Trump, 47. prezident USA, oznámil v pátek z Oválné pracovny Bílého domu, že stíhačka ponese označení F-47. Hodnota kontraktu je 20 miliard dolarů.
Stíhačka 6.generace F-47 má být tou nejlepší stíhačkou na světě a její výkony budou výrazně převyšovat schopnosti stávajících stíhaček Lockheed Martin F-35. Stíhačka bude nasazována spolu s robotickými drony “loyal wingman”. Letoun je součástí programu U.S. Air Force Next Generation Air Dominance (NGAD). U letectva letouny F-22 Raptor.
Prezident Trump k poznamenal: „Experimentální verze tohoto letounu tajně létala téměř pět let a jsme si jisti, že výrazně převyšuje schopnosti jakékoli jiné země.” Zdůraznil, že letadlo překoná konkurenci v rychlosti, manévrovatelnosti a arzenálem zbraní. Video s oznámením prezidenta o F-47 je zde.
Prototyp stíhačky se v podmínkách přísného utajení testuje bezmála pět let. Náčelník štábu vzdušných sil, generál David Allvin, potvrdil, že experimentální prototypy NGAD již během posledních pěti let nalétaly stovky hodin. Vzhledem k tomu je možné, že F-47 vzlétne ještě do konce Trumpovy administrativy. Americké letectvo vydalo k události toto propagační video.
Označení F-47 bylo dříve použito pro některé pozdní a exportní modely válečného P-47 Thunderbolt. Jakékoli úvahy o tom, že by se tento letoun mohl nazývat Thunderbolt III, jsou však nepravděpodobné, protože dědictví společnosti Republic nyní spadá pod dnešní Northrop Grumman.
Vizualizace toho, co má být F-47 se zdají zobrazovat konvenční “stealth” stíhačku s prodlouženou náběžnou hranou přední části trupu, kachními plochami a negativním vzepětím vnitřní části křídla. Nikdo však neví, nakolik je zobrazení fantazií autora nebo reflektuje podobu prototypu.
Pokud jde o roli stíhaček, názor Trumpa se zásadně odlišuje od názoru Elona Muska, který je přesvědčen, že roli F-47 lépe a efektivněji splní dron. Jak jsme již dříve informovali, Musk je odpůrcem klasických stíhaček a více věří na schopnostem levnějších bojových dronů než pilotovaných letadel.
Jiní kritici upozorňují, že Pentagon stále nevyřešil problémy výroby, spolehlivosti a provozních nákladů letounů F-35 společnosti Lockheed Martin.
Mnoho komentářů vyjadřuje pochybnosti ve schopnosti Boeingu cokoliv dobře vyrobit. V poslední době všechny vojenské zakázky Boeingu pronásledují významná zpoždění, překročení nákladů a výrobní defekty. Příkladem budiž tankovací KC-46A, který ani šest let od dodání prvního exempláře armádě nesplňuje všechny požadavky zadání. Mnohaleté zpoždění se nevyhnulo ani dodávce nových letadel Air Force One.
Rozhodnutí je vítanou zprávou pro Boeing, jehož akcie v pátek po oznámení stouply o více než 3 %, zatímco akcie Lockheed Martin klesly o -5.5 %.
(Foto: US DoD, AF.mil, Boeing)
Boeing nemá schopnosti a zkušenosti postavit letoun 6. generace. Aby je získal, prodraží to projekt o miliardy. Další hloupé rozhodnutí.
Domnívám se, že účelem tohoto prohlášení bylo zvednout akcie Boeingu.
> U letectva letouny F-22 Raptor.
Asi "nahradí"?
Celkem 4 záznamy
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém
tak rikaji, ze uz pet let lita