Eutelsat nabízí vytvořit alternativu Starlinku

  • 12.03.2025 16:11

V posledních dnech se objevují spekulace, že Elon Musk může Ukrajině vypnout systém satelitní komunikace Starlink. Ten je využíván nejenom jako taktický komunikační systém ukrajinské armády, ale slouží zároveň pro řízení a navádění dronů a raket. V případě hypotetického vypnutí Starlinku by byla bojeschopnost ukrajinské armády výrazně oslabena. Ke Starlinku reálně neexistuje alternativa, přinejmenším ne v dohledné době.

Provoz sítě Starlink na Ukrajině dnes částečně hradí Polsko. V nedělním příspěvku na síti X polský ministr zahraničí Sikorski uvedl, že země bude nucena „hledat jiné dodavatele“, pokud se SpaceX „ukáže jako nespolehlivý poskytovatel“. Varšava v současnosti financuje polovinu ze 42 000 terminálů Starlink provozovaných v zemi, což stojí přibližně 50 milionů dolarů ročně.

Eutelsat se v těchto obrátil k Evropské komisi (EK) s návrhem ustavit systém, který by ukrajinské armádě mohl Starlink nahradit. Eutelsat přitom zdůrazňuje, že by se jednalo o placenou službu. Generální ředitelka Eutelsatu Eva Berneke potvrdila, že společnost vede pokročilá jednání s EU o rozšíření své internetové služby na Ukrajině. Také uvedla, že Eutelsat vede „velmi pozitivní jednání“ s Itálií o poskytování šifrované komunikační služby pro vládní představitele.

Berneke tvrdí, že pokrytí v Evropě má Eutelsat stejně dobré jako Starlink. Eutelsat není na Ukrajině nováčkem, má zde asi 2 000 terminálů. Starlink provozuje 42 000 terminálů, avšak Eutelsat slibuje, že může dosáhnout stejného čísla „během několika měsíců“. Tak rychlé zvýšení kapacity by však představovalo vážné logistické výzvy, zejména proto, že terminály OneWeb jsou dodávány třetími stranami, a to na rozdíl od Starlinku, který si je vyrábí interně. Kromě kvantitativních jsou však ve hře i důležité kvalitativní rozdíly, které zmíníme později.  

Pochybnosti vyvolává také tvrzení o „stejně dobrém“ pokrytí. Systém Eutelsat totiž postrádá technologii laserového propojení mezi satelity, která zlepšuje pokrytí. To znamená, že bez této funkce může mít síť v některých oblastech nižší šířku pásma a menší spolehlivost, protože satelity nemohou komunikovat přímo mezi sebou, ale místo toho spoléhají na pozemní stanice pro přenos dat.

Spekulace o alternativách ke Starlinku vedly k raketovému růstu akcií Eutelsatu o více než 500 %.

Oficiální představitel EK tvrdí, že potřeby ukrajinské armády mohou být zabezpečeny systémy zemí EU, pokud budou podepsány komerční kontrakty s privátními společnostmi. To je poněkud eufemistický pohled na věc. Mluvíme zde o vybudování perspektivní sítě, nikoliv o nasazení hotového systému v polních podmínkách.

Eutelsat je z evropských firem bezesporu v nejlepší pozici takový systém vyvinout. V roce 2023 získal akvizicí britskou společnost OneWeb, díky čemuž získal konstelaci 653 satelitů umístěných na nízkých oběžných drahách (LEO) asi 1 200 km nad Zemí. Systém je v tomto podobný Starlinku. Eutelsat má sice také satelity na geostacionárních drahách asi 36 000 km nad Zemí, které však vzhledem ke zpoždění signálu (latenci) i z dalších důvodů nejsou vhodné na taktické (polní) úrovni.    

Starlink má v provozu přes 7 050 satelitů pohybujících se na nízkých drahách (LEO) ve výšce asi 550 km nad Zemí. Síť rychle zahušťuje dalšími satelity, k čemuž využívá vlastních prostředků.  

Starlink (ve srovnání s Eutelsat OneWeb) nabízí lepší a robustnější pokrytí, takřka dvojnásobnou rychlost přenosu (šíři pásma) a poloviční latenci, která se blíží hodnotě běžné mobilní sítě.

Starlink je flexibilnější a mobilnější díky snadné instalaci a kompaktním terminálům s menší anténou. Například integrace větších antén Eutelsatu do dronů by byla komplikovaná a stejně komplikované by bylo i řízení bezpilotních prostředků s ohledem na latenci. Služba Starlink společnosti SpaceX je navíc řádově levnější, než by byla služba Eutelsatu.

Rozdíly mezi Starlink a Eutelsat/OneWeb vyplývají z toho, že Starlink byl původně vyvíjen se zaměřením na rezidenční zákazníky a malé podniky ve vzdálených oblastech, nabízející různé rychlostní profily a instalaci typu „udělej si sám“. Eutelsat OneWeb naproti tomu cílí na podniky a specializované sektory s přizpůsobenými řešeními s profesionální instalací a podporou.

Lze zmínit systémy dalších evropských výrobců/provozovatelů: lucemburský SES, španělský Hisdesat či britský Viasat/Inmarsat. Tyto systémy nejsou realistickou alternativou ani ke Starlinku a dokonce ani k Eutelsatu. 

Jinou možností by mohly být retranslační drony, ale takové řešení je těžkopádné a systém by byl velmi zranitelný.

Plnohodnotné řešení „made in EU“ dnes neexistuje a jeho vybudování by si vyžádalo vysoké investice, ale zejména mnoho času. Ten Ukrajina nemá.

S ohledem na mimořádný význam spojení pro vedení bojových operací je mimořádně nepravděpodobné, že by společnost SpaceX službu na Ukrajině ukončila. Elon Musk uvedl, že „celá frontová linie“ Ukrajiny by se zhroutila, pokud by vypnul Starlink. Rubio zpochybnil tvrzení polského ministra Sikorského a řekl, že „nikdo nevyhrožoval odpojením Ukrajiny od Starlinku“, a vyzval ke vděčnosti. Musk označil polského politika za „malého muže“. (Foto: NDTV,  @RALee85, The Telegraph, IEEE Spectrum)


Fotografie k článku



Komentáře



Nebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace