Příští rok ve znamení velkého nástupu internetu na palubách letadel

  • 26.12.2024 08:02

Ještě ne tak dávno byly paluby letadel v podstatě posledním místem na planetě bez přístupu k internetu. Potřeba diferenciace nabídek leteckých společností a soutěž poskytovatelů kosmického segmentu situaci postupně mění. V příštím roce zavádí přístup k internetu přes připojení Wi-Fi řada leteckých společností. Potěšující je, že ve většině případů se jedná o bezplatnou nabídku podmíněnou pouze členstvím ve věrnostním programu.  

Zřejmě první společností, která experimentovala s internetem na palubě, byla Lufthansa, která na některých dálkových letech poskytovala přístup k internetu již roku 2003. V roce 2006 Boeing přestal službu „Connexion by Boeing“ podporovat a služba zanikla.

V prosinci 2013 oznámila společnost JetBlue, že spustí bezplatnou službu Wi-Fi, propagovanou pod značkou FlyFi. Tehdejší prohlášení letecké společnosti uvádělo, že se jedná o první službu, která přinesla do letadel skutečně širokopásmový internet s rychlostí připojení, na jakou byli cestující zvyklí doma.

Pokud se posuneme do současnosti, jen před několika dny, 13. prosince, oznámila Air Canada, že v roce 2025 nabídne v rámci programu Aeroplan internet zdarma na většině letů.

Dne 26. září slíbila přístup k internetu společnost Air France, a to postupně od roku 2025. Služba bude dostupná bezplatně členům věrnostního programu Flying Blue a je zajištěna pomocí kosmického segmentu Starlink společnosti SpaceX.

V září oznámily United Airlines, že během roku 2025 rozšíří přístup k internetu ze služeb messenger a přístupu na webové stránky na přístup do celé sítě internetu.

Přístup k internetu zavádějí také WestJet („WestJetConnect“) a Hawaiian Airlines („Starlink Wi-Fi on HawaiianAir“). Obě společnsoti využívají síť Starlink.

airBaltic vybaví přístupem k internetu všechna svá letadla. První z nich by měla disponovat připojením k internetu pomocí Starlinku ještě letos, a to za předpokladu získání certifikace pro provoz zařízení na palubě.

Norwegian Airlines nabízejí neomezené bezplatné připojení Wi-Fi na vnitroevropských i dálkových letech. Pro rychlejší a kvalitnější Wi-Fi je možné zakoupit prémiovou variantu Wi-Fi. Internet zdarma je omezen rychlostí 1,33 Mb/s.

Aer Lingus nabízí bezplatný přístup cestujícím v obchodní třídě a členům AerClub Concierge. Služba je dostupná na palubách většiny letadel A330 a v letadlech A321LR. Rychlost přípojení je 1 Mb/s.

V prosinci oznámily Qatar Airways, že vybavily přístupem k internetu pomocí sítě Starlink prvních 15 letadel dálkové flotily.

Emirates je bezplatné připojení Wi-Fi k dispozici pouze pro členy Emirates Skywards, avšak s relativně nízkou rychlostí 1,17 Mb/s.

Hainan Airlines nabízí bezplatné připojení na palubách letadel Boeing 787-9. Nejedná se však o vysokorychlostní přístup, rychlost je pouze 76 kb/s.

Air New Zealand testovaly přístup k internetu a na základě provedených zkoušek společnost rozhodla, že zařízením vybaví v roce 2025 veškerá letadla obsluhující vnitrostátní lety.

Philippine Airlines nabízí cestujícím ve vybraných letadlech obsluhujících mezinárodní linky 30 minut bezplatného vysokorychlostního internetu s rychlostí 15 Mb/s.

Cestující společnosti Qantas mají bezplatný přístup k vysokorychlostnímu internetu přes připojení Wi-Fi na palubě všech domácích letů obsluhovaných Boeingy 737 a Airbusy A330. Bezplatné připojení Wi-Fi je k dispozici také na vybraných mezinárodních letech.

Řada společností již částečný přístup k internetu poskytovala. Příkladem budiž Turkish Airlines či Delta Air Lines.

V srpnu Delta oznámila, že kromě již existující služby na palubách 700 letadel obsluhujících vnitrostátní linky bude v roce 2025 vybavovat zařízením na přístup k internetu letadla obsluhující dálkové linky. Služby jsou pro členy programu SkyMiles bezplatné. Ve vybraných letadlech je služba k dispozici i pro cestující, kteří nejsou členy programu. Delta využívá kosmického segmentu Viasat.

Uvedené příklady jasně dokládají rychlý postup implementace internetu na palubách letadel. Letecké společnosti hledají v poskytování přístupu k internetu možnost, jak získat konkurenční převahu na trzích s vysokou konkurencí. Zároveň došlo k výraznému zlevnění, a to jak pokud jde o investice do zařízení, tak o poplatky za přístup ke kapacitám kosmického segmentu.

Rozmach internetu na palubách zásadně zjednodušila síť Starlink. Dnes jsou zákazníky Starlinku  např. Air France, Air New Zealand, Hawaiian Airlines, WestJet, JSX, Qatar Airways, United Airlines a Zipair. (Foto: Air France, @aerlinevideos, paxex.aero, planes.cz)

Autor: Michalc


Fotografie k článku



Komentáře



Andy - nepřihlášený host (...100.238...)
27.12.2024 09:00

Lidé, kteří nikdy nenavštívili třetí svět se teď radují.

Ostatní co měli tu možnost někdy vedle Indů, lidí z arabského světa nebo jihovýchodní Asie, kteří nonstop scrollují, tiktokem - bez sluchátek, nebo provozují hovory zásadně na hlasitý odposlech, těm právě tuhne krev b žilách.

Ideální by byl přístup Hainan airlines; internet ano, ale o rychlosti 76kb/s, kterej neumožňuje nic jiného než si přečíst zprávy a napsat někomu přes WhatsApp.

Celkem 1 záznam

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace