Spojené státy jednaly s Tureckem o dodávce S-400 na Ukrajinu. Jedná se dodávkách S-300.

  • 21.03.2022 13:00

Zpravodajství Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje uvedlo, že Spojené státy jednaly s Tureckem o dodávce ruského pokročilého protivzdušného a protiraketového systému S-400 Triumf na Ukrajinu. Výsledek jednání není znám, ale zdá se nepravděpodobné, že by s předáním systému Turecko souhlasilo.

O systému S-400 údajně jednala v Turecku rovněž náměstkyně ministra zahraničních věcí USA Wendy Sherman během své návštěvy počátkem března. Turecko odmítlo rozhovory komentovat.

Systém S-400 je dlouhodobě bolavým bodem vztahů USA a Turecka. Turecko pořídilo ruský S-400 Triumf v roce 2019 poté, kdy USA odmítly Turecku prodat systém Patriot. Na dodávku systému S-400 reagovaly USA zrušením dodávky více než stovky objednaných letadel Lockheed Martin F-35, aby předešly koexistenci ruského protivzdušného systému S-400 a F-35. Státy se obávají, že Rusko by se tak dostalo k cenným poznatkům týkajícím se provozu a detekce letadel F-35.

Turečtí analytici se domnívají, že předání systému na Ukrajinu je vyloučeno, neboť by to torpédovalo vztahy Ankary s Moskvou. Turecko opatrně balancuje vztahy s Ruskem i Ukrajinou. Ukrajinské armádě dodává Turecko bezpilotní systémy Bayraktar TB2.

Prezident Biden se obrátil rovněž na spojence NATO s požadavkem uvolnit pro Ukrajinu sovětské protivzdušné systémy dlouhého dosahu S-300. Jednání o možném předání baterie S-300 Ukrajině se vedou se Slovenskem.

Slovenský ministr Jaroslav Naď po svém čtvrtečním rozhovoru s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem uvedl, že Slovensko poskytne své S-300 Ukrajině a jako náhradu požaduje americké Patrioty. Předběžný souhlas Slovenska s předáním baterie na Ukrajinu potvrdilo zpravodajství CNN.

Řecko předání systému S-300 rovnou odmítlo. Náčelník generálního štábu řecké armády Konstantinos Floros odůvodnil, že by to výrazně oslabilo schopnost Řecka bránit svůj vzdušný prostor. Jak známo, mezi Tureckem a Řeckem panuje dlouhodobě napětí.

Systémem S-300 disponuje ještě Bulharsko, postoj bulharské vlády není znám.

Prezident Volodymyr Zelenskyj žádá zejména o S-300, neboť ukrajinská armáda má tyto systémy ve výzbroji a s jejich provozem a obsluhou má Ukrajina zkušenosti. I přes své stáří se stále jedná o sofistikovanou a velmi účinnou zbraň. Zelenskyj by poskytnutí S-300 považoval za alternativu vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou. Požadavek na vytvoření bezletové zóny NATO i USA zamítly.

 

Systémy S-300 Favorit byly zařazeny do výzbroje Sovětské armády koncem sedmdesátých let a později se objevily také ve výzbroji některých dalších zemí, včetně Československa. Po rozdělení země baterie S-300PMU připadla Slovensku.

Ruský ministr zahraničních věcí Lavrov varoval, že případný přesun S-300 Rusko nepřipustí.


Fotografie k článku



Související články

Komentáře



Vojta - nepřihlášený host (...102.157...)
21.03.2022 23:50

Celkem obě země chápu. S-300 je klíčovým prvkem slovenské protivzdušné obrany, takže jejich požadavek na dodávku Patriotu nebo obdobného systému s dosahem odpovídajícím S-300 je oprávněný. Řecké S300 jsou rozmístěny na Krétě a jsou vedle stíhaček klíčovým systémem protivzdušné obrany řeckých ostrovů v Egejském moři.

Celkem 1 záznam

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace