Miliardář Bezos se v červenci vypraví do vesmíru

  • 08.06.2021 13:00

Jeden z nejbohatších lidí planety, Jeff Bezos, se 20. července vydá na palubě kosmického prostředku New Shepard své společnosti Blue Origin do vesmíru. Bezos tak předstihne Elona Muska i Richarda Bransona a stane se prvním miliardářem, který se vypraví do vesmíru vlastním kosmickým prostředkem. Let se uskuteční v den 52. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci.

Spolu s Bezosem poletí jeho bratr Mark. Další místo je nabízeno v aukci, nejvyšší nabídka činila v pondělí 2,8 milionu dolarů, a to pět dní před ukončením aukce.

Let do výšky asi 96 km na okraj vesmíru a zpět bude trvat asi 11 minut. Nosnou raketu s kosmickým prostředkem lze do značné míry využít opakovaně, což má snížit náklady na let.

Bezos založil Blue Origin v roce 2000 a je dosud jejím jediným vlastníkem. Ustavení a provoz firmy je hrazen z prodeje akcií společnosti Amazon. Majetek Bezose je odhadován na 187 miliard dolarů.

Pokud jde o bezpečnost, prostředek Blue Origin je posledních šest let důkladně testován a absolvoval bez problémů řadu zkušebních letů. Systém je proto považován za velmi bezpečný.

Společnost pracuje na vývoji rakety New Glenn, která je určena k pilotovaným letům na Měsíc. Agentura NASA sice vybrala pro let na Měsíc konkurenční SpaceX Elona Muska, ale Blue Origin se proti rozhodnutí NASA odvolala. Doufá, že se do soutěže o návrat na Měsíc dokáže vrátit. Let je plánován na rok 2024. Pokud let na palubě New Shepard vyjde podle plánu, bude to bezesporu veliký marketingový počin, který posílí šance Blue Origin pro cestu na Měsíc. (Foto: Blue Origin)


Fotografie k článkuKomentářeNebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace