Evropský parlament schválil zrušení koordinace slotů

Na svém pátečním jednání Evropský parlament mimo jiné odhlasoval rozhodnutí Evropské komise zrušit pravidla o koordinaci slotů. Původně do 30. června, ale z jednání šéfů vlád EU vyplynul požadavek prodloužit termín do 24. října 2020. Na zrušení slotů naléhala asociace IATA i asociace leteckých dopravců A4E.

Pravidla o koordinaci slotů nutila využít přinejmenším 80 % slotů, které měl dopravce vyhrazen, jinak hrozila jejich ztráta. To vedlo k tomu, že i přes dramatický propad poptávky v důsledku epidemie provozovaly letecké společnosti tzv. „lety duchů“, a to jen proto, aby sloty udržely.

IATA ve své studii z konce března odhaduje, že v Evropě poklesnou kapacity v letecké dopravě ve 2. kvartálu až o 90 %.

Jedná se o vítané a logické rozhodnutí. Cestujícím však přinese snížená nabídka zdražení letenek a nižší frekvenci letů.

Na rozdíl od Spojených států, kde rozsáhlá pomoc pro letecké společnosti již prošla Senátem, orgány EU zatím o žádné koordinované pomoci leteckým společnostem nerozhodla. IATA proto naléhá na Evropskou komisi, aby o pomoci urychleně rozhodla. IATA odhaduje, že letos poklesnou výnosy evropských leteckých dopravců o 79 miliard EUR a ohroženo je 5,6 milionu zaměstnanců.

Americký federální úřad pro letectví FAA zrušil platnost pravidel pro minimální využití slotů již 11. března. (Ilustrace: Eurocontrol)


Fotografie k článkuSouvisející kategorie

KomentářeNebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace