Americká administrativa uvalí dodatečná cla na evropská letadla

  • 04.10.2019 08:00

Poté, co americká vláda vyhrála na půdě Světové obchodní organizace (WTO) spor týkající se nedovolené státní podpory společnosti Airbus ze strany zemí EU, mají USA právo uvalit dodatečná cla na produkty a služby ze zemí EU. Výše dodatečných poplatků může podle rozhodnutí WTO dosáhnout 7,5 mld. USD.

Nová opatření budou uplatněna od 18. října, detailní seznam položek byl zveřejněn ve středu 2. října. Mimo jiné budou uvalena dodatečná cla ve výši 10 % na nová letadla (kromě vojenských) o hmotnosti přes 30 000 kg, a to z Francie, Německa, Španělska a Velké Británie. Další opatření se týkají zejména zemědělské produkce ze zemí EU a strojírenského zařízení z Německa, kde přirážka dosáhne 25 %.

USA podaly svou první stížnost u WTO již v roce 2004. (Obr.: Office of the U.S. Trade Representative)


Fotografie k článkuSouvisející články

KomentářeKomárek - nepřihlášený host (...42.239...)
04.10.2019 13:40

To se dalo čekat, že s něčím takovým přijdou. Jenomže jestli ty jejich Boeingy nebudou moci do vzduchu ještě třeba další rok, tak jim nezbude nic jiného, než ty Airbusy nakupovat třeba přes Afriku, jak se to dělá i s jiným zbožím. Lodí místo letadly Američané asi jezdit nebudou.

Celkem 1 záznam

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace