Delta získá 20 % v LATAM, největší letecké společnosti v Jižní Americe. LATAM opouští alianci Oneworld. Delta sází na růst a díky partnerství získá další Airbusy A350.

  • 30.09.2019 13:00

Delta Air Lines pokračuje ve své ambiciózní strategii bilaterálních partnerství s významnými lokálními společnostmi. Ve čtvrtek Delta ohlásila, že koupí 20 % vedoucí jihoamerické společnosti LATAM a v pátek představil detaily tohoto partnerství Ed Bastian, šéf Delta Air Lines.

LATAM je největší jihoamerickou leteckou společností, která má s flotilou 327 letadel významný podíl na trzích Argentiny, Brazílie, Chile, Kolumbie, Peru a Uruguaye. LATAM Airlines Group vznikla poté, kdy společnost LAN 22. června 2012 převzala TAM Airlines. Odtud také název společnosti LATAM.

Pakt společností Delta Air Lines a LATAM vytvoří investicí 1,9 mld. USD dominantního provozovatele mezi Jižní Amerikou a USA, Jižní Amerikou a Evropou, Středním východem a Austrálií. Delta se tím ze společnosti s malým podílem na trhu Jižní Ameriky stává hlavním hráčem regionu. Svou strategií bilaterálních partnerství nyní diktuje nový trend světovým společnostem a zpochybňuje smysl globálních aliancí.

LATAM zároveň ukončí partnerství s American Airlines a opouští alianci Oneworld. LATAM se však nepřipojí k alianci Sky Team. To souzní s přesvědčením šéfa Delty Eda Bastiana, že Sky Team je zklamáním a bilaterální partnerství jsou lepší strategií než aliance.

Předseda představenstva LATAM sdělil, že LATAM půjde cestou bilaterálních partnerství, které bude budovat vedle nově ustaveného strategického paktu s Delta Air Lines. To pravděpodobně znamená partnerství s majetkovou účastí s některou ze společností aliance Oneworld, např. Qantas nebo British Airways.

Zatímco Delta Air Lines se stává hlavním hráčem v Jižní Americe, American Airlines, které se v minulosti také snažily ustavit partnerství s LATAM, jde tímto tahem „z jihoamerického kola ven“. V Jižní Americe však drží Delta 9% podíl v brazilské společnosti GOL, který nyní nabídne trhu, a to může být příležitost pro American Airlines.

Delta věří v další růst trhu a vidí naléhavou potřebu širokotrupých letadel, a to včetně Boeingu 797, pokud se Boeing rozhodne tato letadla vyrábět. V rámci strategického partnerství převezme Delta od společnosti LATAM postupně 14 letadel A350, z nichž 4 letadla A350-900 již u LATAM jsou. Tím Delta významně rozšíří stávající flotilu 15 letadel A350. Delta původně plánovala provozovat 25 letadel A350 do roku 2020, ale v roce 2017 odložila dodávku 10 strojů předběžně na počátek roku 2025. Delta také objednala 35 Airbusů A330neo, z nichž dva již zařadila do služby.

Finanční ředitel LATAM sdělil, že LATAM plánuje provozovat 9 letadel A350-900 (C30W18Y300), která bude provozovat LATAM Brazil. Předání části letadel A350 umožní LATAM snížit finanční závazek na nákup letadel na několik dalších let, což zmírní napjatou finanční situaci společnosti. (Foto: LATAM, USA Today)


Fotografie k článku


Související fotky


KomentářeNebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace