Letní seriál: Nebojte se létat s dětmi (5. díl)

  • 16.06.2019 09:00

Jedním ze stresových momentů pro rodiče s dětmi může být cesta letadlem. Jak ji zvládnout tak, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující? Poradí vám v rámci našeho letního seriálu.

Letenky a cestovní doklady

Údaje o dítěti je nutné zadat do rezervačního systému letecké společnosti už při koupi letenky. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují na novorozence, tzv. infants (obvykle 0 – 2 roky) a děti (obvykle 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti vlastní sedačku mít musejí. Myslete rovněž na to, že dítě potřebuje vlastní cestovní doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz, jde-li o cestu v rámci Schengenského prostoru).

Letí vaše dítě s kamarádem? Potřebujete souhlas jeho rodičů

Jestliže se chystáte na dovolenou s dítětem, aniž by s vámi cestovali jeho rodiče, myslete na to, že je nutné mít u sebe rodičovský písemný souhlas. Některé země takový doklad přímo vyžadují, jiné nikoli. Informaci, jak je to právě ve vaší cílové zemi, získáte na webových stránkách českého ministerstva zahraničí, potažmo na velvyslanectví daného státu v ČR. Vždy je však lepší, když si písemný souhlas rodiče či zákonného zástupce dítěte necháte vystavit. Dokument by měl obsahovat jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte. Stejné údaje je potřeba uvést i ve vašem případě jako osoby, která dítě na cestě doprovází. Dále uveďte destinaci a termín cesty. Dokument podepisuje zákonný zástupce dítěte, podpis je nutné úředně ověřit. Doporučuje se mít dokument ve dvou jazykových verzích (česky a anglicky).

Pobyt na letišti

Na Letišti Václava Havla Praha najdou cestující dvě zcela nově rekonstruované místnosti pro rodiče s dětmi. Dále letiště nabízí celkem 47 přebalovacích pultů, které jsou k dispozici na všech dámských i pánských toaletách. Pražské letiště dále poskytuje k zapůjčení také dětské kočárky pro cestu s dítětem až ke vstupu do letadla. Kočárek je možné bezplatně půjčit a u letadla zase odevzdat. Celkem je k dispozici 145 kočárků.

Dětská strava na palubě?

Spoustu otázek vyvolává dětská strava na palubě letadla. Pro malé dítě si můžete vzít do letadla tolik jídla a pití, kolik budete během cesty potřebovat. Ale pozor! Tekutou stravu je nutné mít v uzavíratelných nádobách. Při dodatečné bezpečnostní kontrole potom bude tekutý obsah prověřován na nezávadnost. Na dětskou stravu je také nutné upozornit bezpečnostního pracovníka a předložit ji ke kontrole zvlášť.

V letadle

Na dálkových letech, požádejte o sedačku v první řadě. Zde je totiž dost prostoru pro malou vaničku, do které dítě uložíte. Tu si můžete u některých aerolinek zarezervovat zdarma při koupi letenky, nejpozději však 24 hodin před odletem. V letadlech na krátké vzdálenosti je ale první řada zpravidla vyhrazena pro cestující business třídy, proto se u své aerolinky informujte na další možnosti.

Jak dítě zabavit

Při čekání na Letišti Václava Havla Praha je možné využít také osm dětských koutků. Nacházejí se zde dva velké koutky a několik menších přímo u gatů. Na palubě letadla vám pomůže, pokud s sebou vezmete oblíbenou hračku, pohodlný polštář či vlastní deku. Řada dopravců nabízí zábavní program pro děti či batůžky s hračkami.

Další informace k tomuto dílu najdete na videu zde.

Celá infografika ke stažení či zobrazení ve formátu PDF
KomentářeMr.G - nepřihlášený host (...225.72...)
09.08.2019 12:29
to @film

Je to na bázi reálných zkušeností, dítě, co ještě nedokáže mluvit, by nemělo nikam létat. Zdravotní rizika nebudu rozvádět (mám roky zkušeností s cestovní medicínou), stres pro rodinu i ostatní, prostě nonsense. Mimochodem z letadel (BA, ČSA) se staly hnusy pod úrovní nízkonákladovek a ne cestování. Business v rámci Evropy je k smíchu a rozhodně neodpovídá ceně, kterou si aerolinky účtují a ani tam nemá člověk jistotu slušného zážitku z cest. Takže zpět k dětem - proč mají ostatní trpět za nevychovanost dospělého, který tahá děcko na palubu?

Jarda - nepřihlášený host (...188.187...)
12.07.2019 21:12

Ne

film (...174.73...)
24.06.2019 22:36

to @Jarda

Doufám, že je to pokus o ironický vtip

Jarda - nepřihlášený host (...188.243...)
22.06.2019 21:32
nelétejte z dětmi

Je katastrofa cestovat s nevychovanými fakany a rodiči praktikujícími volnou výchovu. Se slzou v oku vzpomínám na dobu, kdy létání nebylo pro každého. Cestující byli slušně oblečeni, na palubě byl komfort a servis a smrady hlídala babička. Chtělo by to zdražit letenky :)

Celkem 4 záznamy

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace