Partneři

Kalendáře

Kalendář Zbyňka Otáhala 2015

Uživatel

Přihlašovací údaje

Registrace
nového uživatele

30.01.2015 08:49:04
 

Fotoaktualita

Starší

Nejnovější videa

Fotosoutěž

Fotosoutěž s CATC

Reklama

Volná místa
         
fake image

30.01.2015 08:03 | Výrazná expanze Wizz Air z Makedonie, další lety také z Gdańsku

Wizz Air postupně ukrajuje stále větší podíl na trhu letecké dopravy z Makedonie. V současnosti již ovládá 40 % objemu všech odletů z této jihobalkánské země, po oznámené expanzi nových linek a posílení provozu v červnu 2015 bude dominance maďarského dopravce ještě růst. Nové linky od 29. června postupně povedou do (vše odlety 2x týdně): Friedrichshafenu, Osla (letiště Sandefjord - Torp), Barcelony, Norimberka a Lübecku. Úplně poprvé poletí linka Wizz Airu také z Ohridu. Město na březu Ohridského jezera na jihozápadě země bude spojeno od 1.7. s letištěm Basilej. Zvýšení frekvencí provozu se dočkají i další lety ze Skopje - do Göteborgu, Malmö, Kolína nad Rýnem, Hahnu a Bergama. Jednou z nejvýznamnějších základen Wizz Airu je také Gdańsk na severu Polska - nové linky povedou od 19. června do Aberdeenu, Billundu a Bruselu - Charleroi, opět dojde také k posílení frekvencí na existujících letech. Například linka Gdańsk - Oslo Torp bude létat od 20.6. celkem 10x týdně, Gdańsk - Stockholm Skavsta dokonce 2x denně.

29.01.2015 16:07 | Iberia se vrací na Kubu a posiluje Kolumbii

Španělská Iberia se od června vrátí na linku Madrid - Havana, která je poslední znovu obnovenou dálkovou linkou ze série zrušených letů v roce 2013. Již v loňském a letošním roce byly obnoveny lety do Santo Dominga a Montevidea. Do Havany bude létat od 1.6. pětkrát týdně Airbus A330-300. Protože v posledních dvou letech výrazně roste poptávka po letech mezi Evropou a Kolumbií, z čehož těží jak místní společnost Avianca, tak i evropští dopravci, odhodlala se Iberia kromě již existujících letů do hlavního města Bogotá (denně A340-600) otevřít i linku spojující Madrid s druhým a třetím největším městem Kolumbie. Od 3. července bude A330-300 létat 3x týdně ve směrování Madrid - Meddelín - Cali - Madrid. Do obou kolumbijských měst žádný jiný evropský dopravce nelétá, Avianca obě města spojuje přímou linkou taktéž s Madridem.

29.01.2015 00:03 | Změna plánu nasazení B787 LOTu na linkách Air Europa

Jak jsme informovali zde, B787 polské společnosti LOT má být nasazen na pravidelných linkách španělského dopravce Air Europa na americký kontinent. Ještě před zahájením letů však byly změněny plány a s tím i cíle letů, na kterých se má Dreamliner objevovat - místo tří letů týdně z Madridu do Montevidea a jednoho do New Yorku bude B787 nasazen pouze na linku Madrid - Miami. Od 12. dubna bude polský Dreamliner ve španělských službách létat na Floridu 5x týdně, 6. frekvence bude přidána 4. června, sedmá pak 23. června. Omezený počet letů vykoná polská B787 navíc na lince z Madridu do Santo Dominga, 3 lety v období 30.4. - 14.5. Další novinkou Air Europa je zrušení letů do Chile - linka Madrid - Salvador - Santiago de Chile, létaná 2x týdně Airbusem A330-200 nedokáže konkurovat dennímu non-stop spojení, nabízenému ze strany dopravců Iberia a Lan Airlines a bude od 5. března zrušena. První úsek ze Španělska do Brazílie, Madrid - Salvador, bude Air Europa i nadále v provozu, a to 3x týdně.

Starší

Paměti starého práškaře – 28. díl

Mým nejneoblíbenějším letištěm v zemi, kde včera sežrali, co mělo být sežráno až zítra, byla Samara, dříve Kujbyšev...
Pokračování

Jó, to tenkrát…

Krátké povídání o dávném plánování letů
Pokračování

Paměti starého práškaře – 27. díl

Jo, v Rusku je možné všechno. Let do Ruska v sobě vždycky skrývá nějaké dobrodružství. Ať už řízení provozu ala Ivan Hrozný, jiné jednotky výšek a tlaků, člověk nikdy neví, co na něj nachystají. Nejčastěji létanou destinací byla Moskva – Šeremetěvo.
Pokračování

Náhodný výběr

Čechoviny 121

Má cesta k Virgin Galactic byla trochu křivolaká. Na začátku byla „zpovědnice“ Honzy Hamerníka na Radiu Beat. Tam byl jako host Doug Shane. Tento skvělý člověk byl zalétávacím pilotem NASA, létal skoro se vším, co bylo ochotno držet ve vzduchu. F-4, F-16 a další typy byly dost konvenční stroje. V Mojave Space Portu se setkal s Burtem Rutanem, vskutku nekonzervativním konstruktérem....
Pokračování

Paměti starého práškaře – 26. díl

Dostavil jsem se na let nikoli hodinu před odletem, ale dvě, jak bylo mým zvykem. Měl jsem více času na přípravu, a když nebylo nic neobvyklého, aspoň jsem měl čas pokecat s kolegy, přečíst služební maily atd. Tak jsem dorazil i na tento let, byla to linka přes noc na hotelu. A koukám, moje posádka už je v uniformách. Že bych něco zvoral?
Pokračování

Ohlédnutí za Sletem československých letadel

Poslední červnový víkend proběhlo dlouho připravované unikátní setkání strojů československé výroby. Tento zajímavý nápad se zrodil již v loňském roce, kdy byl uspořádán nultý ročník této akce. Na základě kladné odezvy účastníků i organizátorů bylo rozhodnuto uskutečnit jej ve větším rozsahu. Letošní setkání proběhlo na letišti Čápův dvůr.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 25. díl

A na druhý den dorazil Kyrill i do Evropy. A já měl v plánu čtyři linky, říkali jsme tomu dvojboj. Dopoledne Řím a pak ještě Brusel. Už do Říma to foukalo dost hodně, při návratu na RWY 24 to bylo přímo v ose. Přistával jsem jako vrtulník, fičelo to přes padesát knotů, ale kupodivu zase bez velké turbulence, akorát k nejbližšímu výjezdu – Charlie – jsem musel ještě oproti obvyklému brzdění naopak přidávat výkon, abych se tam vůbec dostal.
Pokračování

Čechoviny 120

Byl jsem na setkání pilotů v Casa Grande. Sletělo se sem přes tři sta aeroplánů. Asi třetinu tvořila skupina létacích aparátů zvaných UL a tato letadla mne neberou a u některých bych si dovolil říct, že touha lidí po tom rozbít si hubu je nekonečná. Další část tvořila letadla Piper a Cessna, všech možných ročníků, od let padesátých až po osmdesátá léta.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 24. díl

Létání na Apeninský poloostrov za pěkného počasí bylo tzv. „na kukačku“. Nejdřív Alpy, pak směrem na Řím pobřeží italské Riviery, do Malpensy zase horská jezera nad Milánem. Prostě nádherné vyhlídkové lety. Ovšem nesměl mít člověk jako pasažéry italskou mládež. Což se stalo jednou i mně.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 23. díl

Možná budou následující řádky znít jako vychloubání, ale člověku v hlavě zůstanou jen ty vzpomínky, kde zaválel anebo naopak, kde to pohnojil. Na tu drtivou většinu letů, kde se nic zvláštního nestalo, se zapomíná. Budu se poctivě snažit si vzpomenout na oboje, nejen na heroické kapitánské počiny, ale i na ty, kdy bych radši chodil kanálama.
Pokračování

[ Copyright (c) 1999-2012 planes.cz | webmaster | provozováno na platformě coex | Foto: Copyright (c) uvedení autoři | Dedikovaný server zajišťuje VSHosting ]

Publikováno na serveru planes.cz (http://www.planes.cz).

Zobrazeno: 30.01.2015 08:49:04