Partneři

Kalendář

Kalendář 2014

SETKÁNÍ S ČETBOU

Knihovna

Uživatel

Přihlašovací údaje

Registrace
nového uživatele

21.11.2014 17:05:06
 

Fotoaktualita

Starší

Nejnovější videa

Reklama

Volná místa
         
fake image

21.11.2014 16:00 | Niki se přidá k dopravcům s Wi-Fi na palubě

Airbus 320 registrace OE-LEL je prvním linkovým letadlem v Rakousku, které bylo technicky uzpůsobeno k poskytování bezdrátového připojení k internetu. Letoun má být primárně nasazován na novou linku společnosti Niki z Vídně do Abu Dhabi, která startuje denně od 24.11.2014. Spuštění této služby pro cestující závisí na získáni všech potřebných certifikací. Do širšího rozšíření Wi-Fi na palubách dalších letadel Niki bude zatím služba nabízena zdarma. Instalovaný systém firmy Panasonic umožňuje rovněž telefonování za letu, s tím však společnost momentálně nepočítá.

21.11.2014 00:02 | Iljušin 18 Malevu se stěhuje do Košic

V těchto dnech byl z Maďarska do Košic dopraven kamionem trup letadla Iljušin 18. Bývalý stroj Malevu registrace HA-MOI byl předtím vystaven ve městě Győr, přesun byl zorganizován na popud maďarského premiéra Viktora Orbána, který letadlo slíbil při letošní oslavě kulatých narozenin bývalého slovenského prezidenta a fanouška letectví Rudolfa Schustera. V příštích dnech budou do leteckého muzea v Košicích dopraveny i zbylé součástky a kusy (křídla) letadla. Smontovaný letoun bude návštěvníkům jako jediný dochovaný exemplář Iljušinu 18 na Slovensku zpřístupněn od jara příštího roku.

20.11.2014 08:09 | Kenya Airways a Vietnam Airlines do Londýna s B787

Dvě londýnská letiště, Heathrow a Gatwick, přivítají příští rok obě po jednom novém Dreamlineru na pravidelných linkách. Kenya Airways nasazují od 19. ledna B787-8 na svou každodenní linku z Nairobi na letiště Heahtrow a nahrazují tak dosud na lince používaný větší B777-200. Jedná se o druhou evropskou destinaci afrického dopravce, na kterou bude nasazen Dreamliner, po Paříži. Vietnam Airlines létají do Londýna na letiště Gatwick - i ty se rozhodly zaměnit B777-200 menším strojem B787, v tomto případě ve verzi -9. Od 1. července budou Vietnam Airlines létat 2x týdně z Ho Či Minova Města do Londýna, o dva dny později startuje Dreamliner na lince Hanoj - Londýn Gatwick, kde dojde se změnou typu k přidání třetí týdenní frekvence. Další linky vietnamského dopravce, na které bude nasazen B787-9, mají být údajně oznámeny v nejbližší době.  

Starší

Paměti starého práškaře – 23. díl

Možná budou následující řádky znít jako vychloubání, ale člověku v hlavě zůstanou jen ty vzpomínky, kde zaválel anebo naopak, kde to pohnojil. Na tu drtivou většinu letů, kde se nic zvláštního nestalo, se zapomíná. Budu se poctivě snažit si vzpomenout na oboje, nejen na heroické kapitánské počiny, ale i na ty, kdy bych radši chodil kanálama.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 22. díl

Pojíždíme na start, když v tom nám řídící nařizuje zpomalit a dát přednost letadlu DHC 8 Spanairu, který najížděl na naši TWY zleva. Tak jo, zleva najel ten vrtulák před nás. Na toto letadlo není zezadu moc hezký pohled. Dlouhé čapí nohy, trubka zavěšená pod křídly, že má člověk pocit, že ti cestující v ní tahají zadek po zemi, obrovské díry do motorů. Navíc tenhle se ploužil krokem. Ivo musel stát pořád na brzdách a nadával jak špaček. Pak mu došla trpělivost, vzal do ruky mikrofon a povídá...
Pokračování

IL-62 s logem OK JET zahájil provoz před 45 roky

Dnes, 23. října 2014, oslaví pracovníci ČSA 45 let od zavedení do provozu letadel IL-62. Dovolte mi při této příležitosti připomenout některé zajímavosti konstrukce a vývoje tohoto skvělého stroje.
Pokračování

Náhodný výběr

Paměti starého práškaře – 21. díl

A ta naše partička začala docházet na teoretické školení, kde se nám to snažila nějaká letecká škola nalít do hlavy. Dodnes si pamatuji stupidní otázky typu: „Kolik vteřin před příletem dopravního letadla uhne pták z dráhy?“ Možnosti byly – 1s, 2 s, 3 s. Správná odpověď byla dvě vteřiny. Ti ptáci, které jsme přivezli na zem občas v motoru, tu na kabině nebo na křídle, tak ti asi nedělali zkoušku ATPL anebo dokonce ani nečetli příslušný předpis.
Pokračování

Perný den

Časně ráno projíždím spící Plzní a po dálnici, na které potkávám jen několik kamionů, jedu do Prahy. Kolikrát jsem tuto cestu absolvoval od doby, kdy jsem z rodného města přesídlil do metropole západních Čech? Pětsetkrát či tisíckrát? Ale na dnešek se těším, celý den budu létat, navštívím dvě nová letiště a budu v noci spát ve své posteli. Co víc si pilot, který tráví hodně času čekáním v hotelích, může přát?
Pokračování

Paměti starého práškaře – 20. díl

Při klesání v noci v té Bologni koukáme, proti nám světla letadla. Když v tom nás přeladili na approach. Ohlásím se mu a Ital mi s klidem odpoví, že se máme přeladit na tu a tu frekvenci. Koukám na rádio a je to ta předchozí. Tak mu zahlásím: „Pane, ale naše cílové letiště je Bologna!“ - „V tom případě ihned točte doprava!!“
Pokračování

Paměti starého práškaře – 19. díl

Začalo normální dopravní lítání s letadlem ATR. Samozřejmě až po tzv. basic flights, kdy jsme si každý dali tři okruhy s prázdnou mašinou. Seznamovali jsme se s provozem, poznávali letiště a přibývaly zkušeností. Nejdřív lety v trojčlenné posádce. Na jumpseatu seděl už vycvičený co-pilot a hlídal vše zezadu.
Pokračování

Čechoviny 119

Nedávno jsem dostal fotky z opravy Boeingu 747-438 VH-OJH, který na letišti Don Muaeng 23.září 1999 přejel dráhu 21L, srazil antény přibližovacího systému a při té příležitosti si vyvrátil i nohy hlavního i příďového podvozku...
Pokračování

Paměti starého práškaře – 18. díl

Obeslal jsem pár leteckých společností dopisem, že jsem tady, mám všechny potřebné kvalifikace potřebné k nástupu a že by byla veliká chyba nepřijmout takové letecké eso.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 17. díl

Začal jsem pracovat v kanceláři, postavil chatu. Kousek od místa, kde jsem tenkrát pomáhal hasit ten hořící posed. Při stavbě jsem si z fyzické námahy způsobil zánět žlučníku, který mi promptně a protekčně odoperoval primář chirurgické kliniky, věrný fanoušek a účastník mnoha vyhlídkových letů. Týden po operaci už jsem zase bouchal na chatě, úplně mne to chytlo a chtěl jsem ji mít co nejdřív. Trávil jsem tam každou volnou chvilku a těch úrazů!
Pokračování

[ Copyright (c) 1999-2012 planes.cz | webmaster | provozováno na platformě coex | Foto: Copyright (c) uvedení autoři | Dedikovaný server zajišťuje VSHosting ]

Publikováno na serveru planes.cz (http://www.planes.cz).

Zobrazeno: 21.11.2014 17:05:06