Partneři

Kalendáře

Kalendář Zbyňka Otáhala 2015

Uživatel

Přihlašovací údaje

Registrace
nového uživatele

27.01.2015 15:18:21
 

Fotoaktualita

Starší

Nejnovější videa

Fotosoutěž

Fotosoutěž s CATC

Reklama

Volná místa
         
fake image

27.01.2015 06:03 | Niki posunuje začátek letů z Bratislavy o půl roku

Rakouský dopravce Niki, člen skupiny Air Berlin, nezačne létat pravidelné lety z Bratislavy od dubna, jak bylo původně plánováno. Start letů Bratislava - Brusel s frekvencí dvou letů denně v pracovní dny byl posunut až na 5. října 2015. Lety z Bratislavy do Palmy de Mallorca s plánovaným provozem 3x týdně jsou dokonce odsunuty až na letní sezónu 2016. Tisková mluvčí dopravce krok vágně odůvodnila problémy na trhu, spekuluje se o prodejích letenek v menším množství, než dopravce očekával. S posunem startu letů dochází i k posunu zahájení mediálně značně probírané, údajně nejkratší lince mezi dvěma různými zahraničními letišti na světě, Vídeň - Bratislava. Cestujícím s již zakoupenými letenkami bude nabídnuto vrácení zaplacených částek nebo přesun rezervace na jiné termíny.

26.01.2015 16:06 | Air Arabia spouští pobočku v Jordánsku

Nízkonákladová aerolinie Air Arabia z emirátu Šardžá oznámila začátkem ledna akvizici 49 % podílu akcií jordánského dopravce Petra Airlines. Z této málo známé letecké společnosti hodlá vytvořit nového dopravce Air Arabia Jordan, který se zařadí po bok již existujících lokálních odnoží Air Arabia v Maroku a Egyptě. Letiště Ammán - Queen Alia International se tak stane již pátou základnou Air Arabia, po domovském letišti Šardžá, Rás al-Chajmá, Casablance a Alexandrii v Egyptě. Arabský low-cost dopravce č. 1 hodlá tímto způsobem proniknout více na trh letecké dopravy v Jordánsku - cíle letů Air Arabia Jordan zatím nebyly oznámeny, má jít o města na Blízkém Východě, Severní Africe a Evropě. Petra Airlines byly formálně založeny v roce 2005 společností RUM Group, lety zahájily v roce 2010. Ve flotile mají 1 Airbus A320 a létají pravidelně do Saudské Arábie a Egypta. I po kapitálovém vstupu Air Arabia do Petra Airlines si původní vlastník, RUM Group, ponechává 51 % vlastnický podíl ve společnosti. Air Arabia rovněž plánuje spuštění zajímavé linky z Šardžá - od 10. února bude 3x týdně létat Airbusem A320 do čínského Urumči, hlavního města Ujgurské autonomní oblasti Xinjiang.

26.01.2015 00:05 | Kuwait Airways koupí 10 Boeingů 777-300ER

Po dlouhých letech váhání státem vlastněné Kuwait Airways oznámily obnovu svého zastarávajícího letadlového parku. Společnost se rozhodla koupit 10 kusů Boeingu 777-300ER, dodávky mají začít v roce 2016. Kontrakt s americkým výrobcem letadel má hodnotu 3,3 miliardy dolarů. Kuwait Airways jsou přesným opakem rychle se rozvíjejících dopravců z jižní části Perského zálivu, z nichž dopravci z tzv. MEB3 skupiny, Emirates, Qatar Airways a Etihad Airways zařazují každý rok do flotily až několik desítek nových strojů. Kuvajtský dopravce provozuje flotilu 20 letadel typů Airbus A300-600R, A310-300, A320, A340-300, B777-200, včetně jednoho B747-400. Nejnovější z těchto letadel, dva B777-200, byly dodány v roce 1998. Již dříve, na konci roku 2013 však Kuwait Airways podepsaly Memorandum of Understanding s evropským výrobcem Airbus s cílem pořízení deseti strojů A350-900 a patnácti A320neo.

Starší

Paměti starého práškaře – 28. díl

Mým nejneoblíbenějším letištěm v zemi, kde včera sežrali, co mělo být sežráno až zítra, byla Samara, dříve Kujbyšev...
Pokračování

Jó, to tenkrát…

Krátké povídání o dávném plánování letů
Pokračování

Paměti starého práškaře – 27. díl

Jo, v Rusku je možné všechno. Let do Ruska v sobě vždycky skrývá nějaké dobrodružství. Ať už řízení provozu ala Ivan Hrozný, jiné jednotky výšek a tlaků, člověk nikdy neví, co na něj nachystají. Nejčastěji létanou destinací byla Moskva – Šeremetěvo.
Pokračování

Náhodný výběr

Čechoviny 121

Má cesta k Virgin Galactic byla trochu křivolaká. Na začátku byla „zpovědnice“ Honzy Hamerníka na Radiu Beat. Tam byl jako host Doug Shane. Tento skvělý člověk byl zalétávacím pilotem NASA, létal skoro se vším, co bylo ochotno držet ve vzduchu. F-4, F-16 a další typy byly dost konvenční stroje. V Mojave Space Portu se setkal s Burtem Rutanem, vskutku nekonzervativním konstruktérem....
Pokračování

Paměti starého práškaře – 26. díl

Dostavil jsem se na let nikoli hodinu před odletem, ale dvě, jak bylo mým zvykem. Měl jsem více času na přípravu, a když nebylo nic neobvyklého, aspoň jsem měl čas pokecat s kolegy, přečíst služební maily atd. Tak jsem dorazil i na tento let, byla to linka přes noc na hotelu. A koukám, moje posádka už je v uniformách. Že bych něco zvoral?
Pokračování

Ohlédnutí za Sletem československých letadel

Poslední červnový víkend proběhlo dlouho připravované unikátní setkání strojů československé výroby. Tento zajímavý nápad se zrodil již v loňském roce, kdy byl uspořádán nultý ročník této akce. Na základě kladné odezvy účastníků i organizátorů bylo rozhodnuto uskutečnit jej ve větším rozsahu. Letošní setkání proběhlo na letišti Čápův dvůr.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 25. díl

A na druhý den dorazil Kyrill i do Evropy. A já měl v plánu čtyři linky, říkali jsme tomu dvojboj. Dopoledne Řím a pak ještě Brusel. Už do Říma to foukalo dost hodně, při návratu na RWY 24 to bylo přímo v ose. Přistával jsem jako vrtulník, fičelo to přes padesát knotů, ale kupodivu zase bez velké turbulence, akorát k nejbližšímu výjezdu – Charlie – jsem musel ještě oproti obvyklému brzdění naopak přidávat výkon, abych se tam vůbec dostal.
Pokračování

Čechoviny 120

Byl jsem na setkání pilotů v Casa Grande. Sletělo se sem přes tři sta aeroplánů. Asi třetinu tvořila skupina létacích aparátů zvaných UL a tato letadla mne neberou a u některých bych si dovolil říct, že touha lidí po tom rozbít si hubu je nekonečná. Další část tvořila letadla Piper a Cessna, všech možných ročníků, od let padesátých až po osmdesátá léta.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 24. díl

Létání na Apeninský poloostrov za pěkného počasí bylo tzv. „na kukačku“. Nejdřív Alpy, pak směrem na Řím pobřeží italské Riviery, do Malpensy zase horská jezera nad Milánem. Prostě nádherné vyhlídkové lety. Ovšem nesměl mít člověk jako pasažéry italskou mládež. Což se stalo jednou i mně.
Pokračování

Paměti starého práškaře – 23. díl

Možná budou následující řádky znít jako vychloubání, ale člověku v hlavě zůstanou jen ty vzpomínky, kde zaválel anebo naopak, kde to pohnojil. Na tu drtivou většinu letů, kde se nic zvláštního nestalo, se zapomíná. Budu se poctivě snažit si vzpomenout na oboje, nejen na heroické kapitánské počiny, ale i na ty, kdy bych radši chodil kanálama.
Pokračování

[ Copyright (c) 1999-2012 planes.cz | webmaster | provozováno na platformě coex | Foto: Copyright (c) uvedení autoři | Dedikovaný server zajišťuje VSHosting ]

Publikováno na serveru planes.cz (http://www.planes.cz).

Zobrazeno: 27.01.2015 15:18:21