Boeing společnosti Air China přistál pro poruchu motoru na letišti na Sibiři

  • 2025-08-29 16:59

Mimořádné návštěvě se 26. srpna těšilo letiště v Nižněvartovsku (NJC) na Sibiři, kam po poruše motoru divertoval Boeing 777-300ER (B-2033) společnosti Air China. Letoun letěl na lince CA856 z londýnského letiště Heathrow do Pekingu. Na palubě bylo 251 cestujících a 15 členů posádky. Nižněvartovsk má statut mezinárodního letiště.  

Boeing byl v letové hladině FL350 (asi 10 600 m) přibližně 600 km západně od Nižněvartovska, když posádka vyhlásila nouzový signál PAN PAN, ohlásila závadu motoru a motor vypnula. Letadlo poté kleslo do hladiny FL240 (asi 7 300m) pro let na jeden motor a divertovalo do Nižněvartovska, kde bezpečně přistálo na dráze 03.

Čínské aerolinky využívají k letům do Evropy kratší transsibiřské cesty, což je předmětem kritiky západních společností, které západní sankce nutí využívat delších obletových tras a ztrácí proto konkurenceschopnost. Čínské aerolinky v důsledku toho zvýšily svůj tržní podíl na letech mezi Čínou a Evropou na více než 80 %.

Ruský úřad pro civilní letectví Rosaviacija potvrdil, že k divertu došlo kvůli podezření na poruchu motoru. Air China vyslala pro cestující náhradní Boeing 777-300ER (B-2088), který dopravil cestující do Pekingu.

Letoun odletěl z Nižněvartovsku ve čtvrtek 28. srpna večer a nyní již pokračuje na linkách. (Foto: sitv.ru, flightradar24, en.iz.ru, planes.cz)


Article photographs


Related photos


Comments

Comments can only be added by registered users.

No comments added.

Partners


Advertisement
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Further details