Spotteři a koronavirus

Spotteři v době koronavirové

Omezení pohybu obyvatel 1.-21.3.2021: mapa s vyznačením hranice okreů je níže, po kliknutí na obrázek se dostanete do systému Mapy.cz, kde můžete zoomovat a posouvat.

Doba mimořádného stavu souvisejícího s nemocí CoVid19 je z hlediska spotterů dobou lákavou. (Nejen) do Prahy přilétají zajímavá letadla se zdravotnickým matriálem, ale zároveň je omezen pohyb. Co může spotter v takovém případě dělat?

Dovolujeme si načrtnout několik doporučení, která vyplývají z našich dlouhodobých zkušeností s fotografováním letadel a vztahu s letištními autoritami.

 1. Přestože se některá letadla budou zdát unikátní, vězte, že i unikátní letadlo může přiletět znovu. Zvažte unikátnost letadla, například počet letuschopných kusů a jejich stáří, množství návštěv v posledních letech. Vše výše uvedené napovídá, že prozatím se na všechna letadla, která přivezla náklad, nevyplatí chodit na letiště k plotu - na letadlo se dá podívat z domu, pokud se nacházíte  na trase přiblížení, případně jsou k dispozici přenosy letadel z našich kamer na Letišti a na Go parkingu.
 2. Pokud z nějakého důvodu usoudíte, že dané letadlo vyfotit musíte (například mnozí by pravděpodobně vyrazili na focení DC8 Samaritan Purse), zkuste postupovat dle následujících pokynů:
  1. Nechoďte na profláknutá místa (jako jsou valy)
  2. Choďte sami, neberte s sebou manželky, děti, babičky, dědečky, strýce z vesnice a ani souseda
  3. Pokud na místě, které jste si vybrali, už je jeden člověk (či více lidí), nechoďte tam a zkuste to vedle, třeba na 20 m (kolem drah je místa dost)
  4. Nezdržujte se na místě zbytečně dlouho (stejně nic dalšího nepoletí)
  5. Noste ochranné prostředky (zvláště pokud jste poblíž další osoby)
  6. Dodržujte pokyny silových složek (ať již Ostraha letiště, Policie ČR či Armáda ČR)
  7. Poté, co letadlo vyfotíte, nahrávejte ho pouze na místa, která ho uvítají (neprovokujte v místech, která podobné fotky nevítají)

S ohledem na výše uvedené plánuje redakce pokračovat ve zveřejňování očekávaných letů, nicméně jejich zveřejňování neberte jako výzvu k porušování předpisů. Pravidla pro zveřejňování aktualit zůstávají stejná.

Výše uvedená pravidla jsou jen doporučení. Neděláme si ambice být arbitrem a vykládat pravidla stanovaná vládou, nicméně prosím berte na vědomí, že:

 • svým chováním dnes nastavujete vztahy spoterů a Letiště v budoucnosti,
 • svým chováním můžete pomoci zastavit šíření nemoci,
 • přestože nemáte žádné příznaky, můžete být bacilonosičem a ani rouška nemusí plně chránit před přenosem,
 • určitě se nechcete nakazit od někoho, kdo byl s vámi na valu (a potenciálně zabít svoje rodiče),
 • určitě nechcete nakazit někoho, s kým budete na valu (a potenciálně zabít jeho rodiče).

Je pravděpodobné, že daný režim tu s námi bude hodně týdnů či měsíců a je vhodné k omezením přistupovat racionálně, nereagovat přehnaně a chovat se ohleduplně.

Spoléháme prostě na vaši soudnost.

Děkujeme za pochopení.

Michal Krsek

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace