Co a jak na planes.cz

Server planes.cz 

Server planes.cz vznikl v návaznosti na papírové i internetové publikace klubu leteckých fotografů CAPC. První verzi internetového bulletinu CAPC najdete zde, první verzi planes pro zajímavost zde a předchozí verzi, na kterou si většinou ještě vzpomenete, najdete zde. Přestože po více než patnáct let existence jde rozsahem informací i návštěvností o zcela jinou kategorii, dodnes jde o server, který ve volném čase připravují blázni do letadel pro lidi, které tento obor lidské činnosti zajímá. Redakční rada se snaží připravovat co nejzajímavější informace z leteckého prostředí, a v rámci možností také reagovat na dotazy publika. 

Server vám přináší aktuální informace, fotografie a videa především z oboru dopravního letectví, rozsáhlou strukturovanou fotogalerii, články, historické provozní údaje a řadu dalších zajímavostí. Samostatná část se věnuje nejrozšířenějšímu dopravnímu letadlu pocházejícímu z naší země, L410 Turbolet, další částí je fórum s odborníky připravenými odpovídat na vaše dotazy. 

Tipy pro návštěvníky 

  • Pokud má zobrazená fotografie větší rozměry, zobrazí se klepnutím v samostatném okně podle velikosti obrazovky. Pokud je větší než rozlišení monitoru, můžete ji klávesou F zvětšit na originální velikost, posouvat po monitoru a prohlížet si detaily. Klávesou ESC tento náhled zrušíte. 
  • Nahoře je rámeček Hledání, ve kterém můžete hledat co potřebujete. 

Diskuze, fórum a komentáře 

V diskuzi najdete příznivce létání všeho druhu. Jde vlastně o pokračování nekonečných diskuzí „od plotu“ či z jiných setkání živých lidí, kteří se potkávají i mimo Internet. Berte je jako živé lidi - ani oni nemusejí mít náladu odpovídat ve chvíli, kdy vy chcete. 

Prosíme, zkuste dodržovat netiketu ¬ obecná pravidla chování v diskuzích, která najdete třeba zdezde nebo obsáhleji zde

Z nejčastěji vznikajících nedorozumění vybíráme: 

  • Ani ta mediálně nejpropíranější letadla s celebritami se nevyhnou fyzikálním zákonům. Dráhu pro jejich přistání a start tudíž určují směr a síla větru a ty jsou známy až krátce před přistáním. 
  • Pokud vás zajímá typ nebo registrace letadla, kterým máte letět, ptejte se na to nejdříve 1-2 dny před odletem. Dříve to stejně nikdo neví. Pokud nedostanete odpověď, vězte, že momentálně na fóru není nikdo, kdy by tuto informaci věděl nebo mohl poskytnout. Když otázku nebudete opakovat příliš často, vaše šance na získání odpovědi porostou. 
  • Pokud se chcete dozvědět něco aktuálního, zkuste projít poslední dvě tři stránky diskuze. Často tam informace najdete dříve, než byste napsali otázku. 
  • Když jste na fóru noví, zkuste chvíli naslouchat - tak jak to jistě děláte v každé společnosti, do které se dostanete. 

V každém případě prosím respektujte, že když vám nikdo okamžitě neodpoví, může to být z mnoha rozumných důvodů, například zrovna není u počítače člověk, který odpověď zná, nemůže ji zveřejnit, a podobně. 

Redakce si vyhrazuje právo bez odůvodňování odstraňovat nevhodné příspěvky a podnikat proti nim opatření. Děkujeme za pochopení. 

Fotografie

Proč na serveru ukazujeme vaše fotografie 

Záměrem týmu planes.cz je zachovat a nadále rozšiřovat pestrost serveru. I nadále na něm najdete fotografie spotterské, fotografie aktuální i fotografie různých zajímavostí. Jednotlivé typy fotografií budou označeny a můžete si je prohlížet i samostatně, vyhledávání však může fungovat i přes všechny tyto kategorie.

Podívejte se na Pravidla pro zasílání fotografií a postup zasílání.

Videogalerie 

V roce 2010 byl spuštěn zkušební provoz videogalerie planes.cz. V současné době ji budou redaktoři postupně naplňovat odkazy na existující videoklipy dle svého výběru. Pokud si však myslíte, že máte kvalitou nebo tématem výjimečný videoklip, nahrajte ho na server YouTube a zadejte na planes odkaz a údaje. Odkazy na videa jsou na serveru planes.cz umisťovány výhradně se souhlasem autorů. 

Autorská práva 

Autorská práva zůstávají autorovi fotografie či videa. Zasláním fotografie, videa či jiného obsahu autor zodpovědně potvrzuje, že je autorem fotografie či videa, a vyjadřuje souhlas s trvalým bezplatným zveřejněním v galerii planes.cz. Pokud o fotografii nebo video projeví zájem jiný subjekt, smí ji zveřejnit po dohodě s autorem. Kde je to možné, uvede u jména autora přídomek www.planes.cz. Fotografie a videa zveřejňujeme bez jakýchkoli finančních nároků, pokud má autor pocit, že server planes.cz pomohl v cestě jeho díla do světa, je zcela na jeho vlastním uvážení, zda bude chtít server po dohodě s redakcí nějakým způsobem podpořit. 

Vstřícnost k médiím 

Některá internetová média jsou vedena snahou ukázat svým čtenářům snímek k popisovanému tématu co nejrychleji. Autora však nelze vždy ihned zastihnout a získat souhlas. Pokud ve svém profilu zaškrtnete políčko Vstřícnost k médiím, vyjadřujete souhlas s tím, že médium na základě tohoto souhlasu použije víš snímek okamžitě. V každém případě se však médium takovým použitím zavazuje použít snímek s vaším jménem a místem, kde ho získalo, neprodleně vás kontaktovat a do 30 dnů s vámi po dohodě vypořádat autorský honorář. 

Sociální sítě 

Redakce serveru planes.cz pracuje se sociálními sítěmi za účelem propagace letectví a fotografování letadel. Běžné pracujeme například s odkazy na naše servery na různých sítích. Pokud souhlasíte s tím, abychom postoupili dále a při propagaci serverů nahrávali vaše fotografie (či jejich výřezy), zaškrtněte volbu „sociální sítě“.

Ostatní ustanovení 

Registrace 

Chcete-li posílat fotografie či videa, sledovat stav jejich zpracování, případně komentovat ostatní fotografie v galerii nebo psát do diskuze, aniž byste museli opakovaně vypisovat jméno, zaregistrujte se. Registrace je velmi jednoduchý krok, zadáte své přihlašovací jméno a heslo, el. adresu a jména, pod kterými chcete být uváděni v galerii a chatu. Odkaz na registraci najdete vpravo nahoře na hlavní stránce, stejně jako tlačítko pro přihlášení. Zadané přihlašovací údaje nevidí ani obsluha serveru, slouží pouze k posílání zpráv serverem, u fotografií zůstává odkaz na mailový kontakt případných zájemců. Vícenásobné registrace jednoho autora za účelem prolomení limitů nejsou povoleny a považujeme je za vědomý podvod. Správce má také právo mazat profily, registrace odkazující na jiné webové stránky nebo na jakýkoli jiný subjekt než osobu fotografa. V profilu uživatele i na jiných částech webu je zakázána nedohodnutá reklamní činnost včetně uvádění odkazů na vlastní či jiné stránky.

Publikování příspěvků 

Za všechny příspěvky zaslané na server planes.cz ručí jejich autoři. Jde především o fotografie, videa, příspěvky v diskuzi i fóru, komentáře ke článkům, fotografiím i videosouborům i případné další příspěvky. Na tomto serveru založeném na dobrovolnosti neexistuje nárok na přijetí žádného příspěvku, po přijetí neexistuje nárok na zpětné odstraňování příspěvků. Správce má právo bez udání důvodu mazat příspěvky, které považuje za nevhodné, ať již v obecném kontextu rasové, názorové, náboženské, politické či jakékoli jiné nesnášenlivosti nebo v kontextu a souvislosti s jiným působením uživatele na serveru nebo z jakýchkoli jiných důvodů. Věříme, že toto ustanovení bude nutné využívat v co nejmenší míře. 

Inzerce a reklama 

V případě vážného zájmu o komerční inzerci se obraťte na níže uvedené kontakty. Děkujeme 

Osobní údaje 

Náš server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Registrovaní uživatelé vyjadřují registrací souhlas se zveřejněním svých zadaných kontaktních údajů (el. adresa, ICQ, Skype, atd.) u fotografií, případně dalších příspěvků. Pokud tento souhlas odvolají, správce v rozumně realizovatelné lhůtě tyto údaje z jejich profilu odstraní. 

Zákaz kopírování 

Veškeré informace zveřejněné na serveru jsou určeny jen k osobnímu využívání. S výjimkou předchozího písemného souhlasu je zakázáno jakékoli další publikování jakýchkoli zveřejněných materiálů nebo jejich částí, a to včetně šíření pomocí elektronické pošty, mobilních telefonů a včetně uvádění obsahu planes.cz v rámcích a uchovávání v databázích. Autorská práva k fotografiím a videoklipům jsou podrobně řešena v samostatném odstavci tohoto příspěvku. 

Copyright © planes.cz a autoři fotografií a videoklipů 

Přejeme dobré světlo a krásné polétání 

tým planes.cz, 6.3.2015

Kontakty 

Záležitosti týkající se obsahu, novinky, informace: redakce@planes.cz 

Technická podpora: planeslite@planes.cz 

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace