Tisková konference Letiště Praha a Řízení letového provozu za účasti ministra dopravy pana Kupky

 

 

Včera před polednem se konala v prostorách Bistra Kunsthalle Praha (zde) na Klárově společná tisková konference Letiště Praha a Řízení letového provozu ČR za účasti ministra dopravy pana Kupky. Ředitelé obou společností prezentovali výsledky loňského roku (s ohledem na mimořádná opatření v minulých letech CoVid19, byla jimi prezentovaná data srovnávána s rokem 2019). Proto také i citujeme z tiskových zpráv obou společností, tak jak byly prezentovány oběma zástupci - Jiřím Posem, předsedou představenstva Letiště Praha a Janem Klasem, generálním ředitelem Řízení letového provozu České republiky.

Letiště Praha již podruhé po vzoru dalších mezinárodních letišť ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul nejvíce rozvíjející se dopravce získala tuzemská aerolinka Smartwings. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz je dopravce Finnair. Ke dvěma kategoriím přibyl ještě titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce, který získala aerolinka easyJet. Ocenění získala také aerolinka Emirates za nejlepší využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha.

„Potvrdilo se nám, že rozhodnutí z minulého roku, ocenit nejlepší aerolinky, bylo správné. Jde o standardní postup ze strany mezinárodních letišť vůči svým partnerům. Věříme, že i tímto oceněním dopravce motivujeme k dalšímu rozvoji na Letišti Václava Havla Praha. Zároveň dopravce prostřednictvím kategorie Top Sustainable Airline motivujeme také k udržitelnému a transparentnímu podnikání, což je součástí naší přijaté ESG strategie“ říká k ocenění Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Kritéria kategorií

Ocenění v kategorii s největším meziročním nárůstem počtu cestujících „Fastest Growing Airline at Prague Airport 2022“ udělilo Letiště Praha leteckému dopravci, který v předchozím kalendářním roce dosáhl nejvyššího meziročního nárůstu v celkovém počtu přepravených cestujících ve srovnání s rokem 2021, a nejvíce tak přispěl k obnově a rozvoji leteckých spojení na Letišti Václava Havla Praha.

„Těší nás, že se nám toto ocenění podařilo získat druhý rok po sobě. Loni jsme zdvojnásobili počty přepravených cestujících na 5,2 milionu a dosáhli 93 % předkovidové úrovně. Považuji to za velký úspěch a chci za to upřímně poděkovat všem našim zaměstnancům a obchodním partnerům. Věřím, že i nadále zůstaneme na Letišti Václava Havla Praha největším leteckým dopravcem a budeme stále významným hráčem a přispěvatelem do sektoru cestovního ruchu,“ říká Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings, a.s.

Titul nejefektivnější dopravce s ohledem na provoz „Best Performing Airline at Prague Airport 2022” zohledňuje plnění klíčových provozních ukazatelů, ale také objemové výkony dopravců. Hodnoceni jsou pouze dopravci, kteří od července do prosince loňského roku splnili minimálně sto pohybů letadel. To odpovídá provozu zhruba dvou letů týdně za sledované období.

„Jsme hrdí a poctěni, že jsme obdrželi toto ocenění. Rok 2022, zejména léto, byl provozně náročný, ale Finnair byl dobře připraven na nárůst poptávky po cestování. Díky spolupráci s našimi partnery, jako je Letiště Praha, se nám podařilo být jednou z nejdochvilnějších leteckých společností v Evropě. Praha je důležitou součástí naší sítě a během nadcházející letní sezóny budeme tuto linku provozovat s vyšším počtem frekvencí,“ říká Gabriela Hiitola, viceprezidentka pro řízení provozu společnosti Finnair.

Environmentálně nejzodpovědnější

„Top Sustainable Airline at Prague Airport 2022“ má k hodnocení tři kritéria: hluk a emise letadel provozovaných na Letišti Václava Havla Praha a přístup, závazky a aktivity aerolinek celkově v oblasti udržitelnosti.

Jane Ashton, ředitelka pro udržitelnost ve společnosti easyJet, k ocenění uvedla: „Jsme velmi potěšeni, že jsme získali titul ‚Top Sustainable Airline at Prague Airport 2022‘ a oceňujeme Letiště Praha za podrobná a transparentní kritéria. Ve společnosti easyJet velmi tvrdě pracujeme na tom, aby byl náš provoz stále udržitelnější, což zahrnuje snižování emisí uhlíku – aktuálně obnovou letadlové flotily a efektivním provozem i zveřejněním našeho ambiciózního a podrobného plánu dosažení čisté uhlíkové neutrality do roku 2050. To vše je podpořeno také pokračující eliminací plastových předmětů na jedno použití (11,5 milionu položek jen ve fiskálním roce 2022) a recyklací, která zahrnuje zavádění nových uniforem posádky vyrobených z recyklovaných plastových lahví.“

V rámci posouzení nejlepší formy využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha a udělení titulu “Best Airline Marketing Campaign with Prague Airport 2022” byla nezávislou odbornou komisí hodnocena kvalita společně realizovaných kampaní v uplynulém roce. V odborné komisi zasedlo 5 členů, kteří jsou marketingovými profesionály v partnerských agenturách cestovního ruchu CzechTourism a Prague City Tourism, reklamní agentuře Etnetera/Motion a korporátním marketingu i Airline Marketingu Letiště Praha. Do hodnocení bylo zahrnuto 27 kampaní leteckých dopravců, kteří efektivně využili možnosti marketingové spolupráce. Mezi hlavní kritéria hodnocení kampaní patřilo zviditelnění značky Letiště Praha, atraktivita vizuálu a srozumitelnost sdělení.

„Jsme potěšeni, že jsme získali toto ocenění za naši kampaň na podporu Dubaje z podzimu loňského roku a vážíme si podpory našich komunikačních aktivit a promo kampaní mezi českým publikem ze strany našeho dlouhodobého partnera Letiště Praha. Dubaj je neustále se měnící destinace, která nabízí nekonečné možnosti pro všechny typy cestovatelů, a my jsme rádi, že je pro české turisty jednou z nejoblíbenějších destinací," řekl Bořivoj Trejbal, Area Manager Emirates Czech Republic.

Rok 2022 z pohledu počtu cestujících

Letiště Praha v loňském roce odbavilo 10.734.880 cestujících. V roce 2021 to bylo za celý rok téměř 4,4 milionu lidí. Počet vzletů a přistání se vyšplhal přes 100 tisíc, což je o 35 procent méně než v předkovidovém roce 2019.

Podle výkonného ředitele rozvoje leteckého obchodu Jiřího Vyskoče byl nejsilnějším dnem z pohledu počtu odbavených cestujících první červenec. „Letištěm ten den prošlo přes 51 tisíc pasažérů, přičemž jejich průměrný denní počet byl přes 29 tisíc. Ve stejný den letiště zaznamenalo také nejvíce pohybů, tedy vzletů a přistání, kterých bylo 409. Nejsilnějším měsícem byl červenec. V tomto roce očekáváme 12,5 milionu přepravených cestujících.“

 

Výhled na rok 2023

V tomto roce Letiště Praha očekává prodloužení provozu Delta Air Lines v rámci letní sezony. Společnost Icelandair zahájí linku do Keflavíku, která cestujícím nabídne další alternativu ke spojení se Severní Amerikou. V plánu je také otevření linky do populárního města Bilbao ve Španělsku.

 

Z tiskové zprávy společností Ř9zení letového provozu uvádíme:

Mírný, ale setrvalý nárůst letového provozu byl typický pro vývoj letového provozu v českém vzdušném prostoru v průběhu roku 2022. Ve srovnání s posledním rokem předkrizového vývoje, tedy rokem 2019, který současně slouží jako základní srovnávací kritérium, dosáhl provoz úroveň 64 %. V dlouhodobém srovnání je tak objem provozu v roce 2022 přibližně stejný, jako byl v roce 2005.

Za celý rok 2022 bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 550.194 pohybů oproti 850.179 pohybům v roce 2019. Průměrný denní počet pohybů dosáhl 1.507. Největším zákazníkem podniku v roce 2022 byla irská nízkonákladová společnost Raynair, která v českém vzdušném prostoru prolétala celkově 14.458.568 kilometrů. Mezi další dva nejvýznamnější zákazníky na českém nebi pak patří společnosti Turkish Airlines a Wizz Air. Domácí dopravce Smartwings byl naopak největším zákazníkem podniku na Letišti Václava Havla Praha.

Vývoj objemu provozu v českém vzdušném prostoru tak byl opět výrazně odlišný, než byl evropský průměr, který dosáhl úrovně 83 % provozu roku 2019. Důvodem odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru České republiky je úplná absence vnitrostátní letecké dopravy, vliv války na Ukrajině a ukončení využívání souvisejících letových tratí. Významně se také projevují i sankce pro ruské a běloruské dopravce, včetně minimálního provozu ukrajinských dopravců. V celkovém součtu se z tohoto důvodu jedná průměrně o 200 letů denně méně.

„Nadále bereme aktuální vývoj jako příležitost k dokončení konsolidace a přípravě na standardní období vývoje letecké dopravy. Tento proces zahrnuje nejenom klíčový prvek průběžného rozvoje nového hlavního systému pro řízení letového provozu TopSky, ale také optimalizaci našich služeb a výcvik potřebného počtu provozních zaměstnanců“, komentoval výsledky roku 2022 Jan Klas, generální ředitel podniku a dodal: „Již 23. února 2023 se český vzdušný prostor stane součástí Jihovýchodního evropského prostoru volných tratí SEE FRA (pozn: South East Europe Free Route Airspace – Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko). Tato výrazně zákaznicky orientovaná změna přispěje ke snížení emisí, zkrácení letových tratí, spotřeby paliva a naopak ke zvýšení letové efektivnosti a flexibilního plánování“.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

(Foto: Jiří C. Břicháček, Letiště Praha, ŘLP ČR)

 




Související kategorie

Komentáře



Nebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace