Letní seriál: Jak nejlépe projít bezpečnostní kontrolou (4. díl)

  • 02.06.2019 09:00

Nejste si jistí, jaká jsou pravidla pro odbavení na letišti? Informujte se dopředu, které předměty si můžete zabalit do příručního (kabinového) zavazadla, a co je naopak nutné převážet v zavazadlovém prostoru letadla. Dáme vám pár praktických rad a tipů, které vám usnadní rozhodování.

Jak mám přepravovat elektronické cigarety?

Elektronickou cigaretu můžete přepravovat pouze v příručním (kabinovém) zavazadle, které si berete s sebou na palubu letadla. Náhradní náplně do elektronické cigarety podléhají stejnému omezení jako tekutiny, do letadla si tedy můžete vzít balení s maximálním objemem 100 ml.

Kam s powerbankou a další elektronikou?

Veškerou elektroniku, jako je například mobil, powerbanka, fotoaparát, holicí strojek či notebook, si vezměte s sebou na palubu, do zapsaného (odbaveného) zavazadla totiž nepatří. Povolena jsou zařízení s baterií o maximální výdrži 100 Wh. Baterie o výdrži 100 až 160 Wh musí povolit letecká společnost a baterie nad 160 Wh jsou cestujícím pro leteckou přepravu zcela zakázány. Při bezpečnostní kontrole pak dejte všechna elektronická zařízení do samostatné přepravky.

Mohu si vzít do letadla vlastní jídlo a pití?

Na palubu letadla si můžete vzít menší svačinu, jako jsou například sušenky nebo obložený chleba (ten však musí být zabalený do plastové fólie). Pití je povoleno v lahvičce do 100 ml. Veškeré tekutiny musí být umístěny do opakovaně uzavíratelného sáčku o objemu do jednoho litru.

Smím si vzít do letadla oblíbenou kosmetiku?

Co se týká kosmetiky (krémy, řasenky, deodoranty), na palubě letadla jsou povolena balení jen do 100 ml. Před bezpečnostní kontrolou musí být veškerá taková kosmetika umístěna do průhledného opakovaně uzavíratelného sáčku o objemu do jednoho litru a uložena na bezpečnostní kontrolní pás mimo příruční zavazadlo.

Chci si na dovolenou vzít vlastní surf, jízdní kolo nebo třeba slunečník. Do klasického zavazadla se mi tyto předměty samozřejmě nevejdou. Jak to vyřešit?

Sportovní vybavení se odbavuje jako nadrozměrná zavazadla, mají třeba větší rozměry než klasické zavazadlo nebo mají nějaký zvláštní tvar či velikost. Mohou to být právě golfové hole, surfy nebo kanoe. Kromě golfových holí musíte však informovat leteckou společnost předem a nahlásit přesné rozměry, aerolinka totiž musí potvrdit, jestli se takové sportovní vybavení vůbec vejde do zavazadlového prostoru. Přeprava je většinou za poplatek, ale některé letecké společnosti mají i různé akce, kdy nabízí přepravu sportovního náčiní v ceně letenky. A co se týká vlastních slunečníků, tak ten v případě koupeného zájezdu s cestovní kanceláří můžete u charterových letů přepravovat většinou zdarma.

Pokud bychom chtěli cestovat letadlem s domácím mazlíčkem, je to možné? Jaká jsou pravidla?

Přepravu zvířat povolují dopravci buď přímo na palubě letadla jako kabinové zavazadlo nebo jako odbavené zavazadlo v nákladovém prostoru. Standardně se mohou přepravovat psi, kočky, králíci, činčily a fretky, některé letecké společnosti povolují přepravovat i želvy a ptáky. Na palubách letadel se mohou přepravovat zvířata do váhy 8 kg včetně přepravní schránky, která musí být dostatečně velká, aby se zvíře mohlo ve schráně pohodlně otočit a postavit. I v tomto případě je důležité informovat leteckou společnost předem a i tato přeprava je za poplatek, který se u každé aerolinky liší. Asistenční psi pro cestující se zdravotním postižením jsou přepravování na palubě zdarma a bez schránky.

U přepravy zvířete v nákladovém prostoru letadla není limit 8 kg, ale je nutné si konkrétní parametry včetně velikosti přepravky a celkové hmotnosti potvrdit s dopravcem.

Jak mám přepravovat léky?

Na palubu letadla můžete bez problému vstoupit s berlemi, náhradním kloubem a třeba i inzulinovou pumpou. Stejně tak si s sebou můžete vzít injekční jehly k aplikaci léků. Veškeré medikamenty si zabalte do odbaveného zavazadla, do letadla si vezměte jen léky nezbytné po dobu cesty. Kapky, sirupy a spreje jsou povoleny v množství větším než 100 ml, při kontrole je ale dejte do přepravky mimo vaše zavazadlo. Rovněž je dobré mít s sebou potvrzení lékaře o medikaci v češtině a angličtině, jímž doložíte, že léky skutečně užíváte. Pokud jste na vozíku, můžete ho odevzdat až těsně před odletem k naložení do nákladového prostoru letadla. Totéž platí pro dětské kočárky. Pro hladký průběh bezpečnostní kontroly pak vždy platí, že byste se k ní měli dostavit s dostatečným časovým předstihem a o všech vašich specifických potřebách dopředu informovat bezpečnostního pracovníka. 

Co dělat, když se nám zavazadlo ztratí? Jak postupovat při reklamaci?

Pokud cestující v cílové destinaci neobdrží své zavazadlo, jedná se nejčastěji o zpoždění zavazadla, které nebylo naložené či přeložené do konkrétní destinace včas. Avšak těchto případů je vzhledem k celkovému počtu odbavených zavazadel v letecké přepravě málo. Jestliže se vám něco takového stane, doporučujeme informovat přepážku reklamace zavazadel ihned po příletu, kde s vámi pracovníci všechno sepíší a předají vám potvrzení. Zde budou uvedeny kontakty i adresa, kam vám zavazadlo přivezou. Zpravidla jej dostanete zpět do jednoho nebo maximálně dvou dnů.

Další informace k tomuto dílu najdete na videu zde.

Celá infografika ke stažení či zobrazení ve formátu PDF
KomentářeRado - nepřihlášený host (...80.181...)
11.11.2019 12:12
Omeškaná batožina

Neviem, či je to ojedinelý jav, že pri luggage belt čakáte márne svoj kufor. Podľa mňa sa to stáva bežne, najmä keď prestupujete a nestihnú preložiť kufor na ďalší let. Najmä vo veselých krajinách, kde pol roka tancujú a pol roka spievajú a medzi tým pracujú. Určite netreba prepadať panike a začať plakať a hysterčiť. Treba nájsť okienko svojej spoločnosti, alebo okienko lost and found. V klude vysetliť čo sa stalo, ukázať letenku pas a nadiktovať adresu kde budete, resp. kde majú doniesť batožionu. Myslím že je akurát potrebné vedieť po anglicky, aspoň základy. Ak nie sú základy AJ určite cestuj s cestovkou. Je vhodné skontrolovať aj email nakoľko spravidla dostanete notifikáciu, že batožina neráčila dôjsť s vami. Táto nemilá udalosť má však bonus, ak máte poistenie môžete si nakúpiť všetko potrebné (Alliance 200€) a kúpiť si nové plavky, kozmetiku, šiltovku atď., bločky si však nechajte a nahláste poistnú udalosť. Letecká spoločnosť väčšinou dalším letom batožinu donesie priamo na hotel preto nákup neodkladajte:)

Bijoo - nepřihlášený host (...240.103...)
21.06.2019 12:05
Léky

"Veškeré medikamenty si zabalte do odbaveného zavazadla, do letadla si vezměte jen léky nezbytné po dobu cesty."
Toto nikdy nedělejte, kdesi se Vám cestou ztratí odbavené zavazadlo a nikdo Vám sehnat potřebné léky už nepomůže. V některých destinací to ani nelze. Mějte potřebné léky na celý pobyt v příručním zavazadle pod kontrolou. Mnohým z nás může jít i o život. Nechápu, jak může "odborník" takto radit.
Slovy klasika: to se stane maximálně jednou za deset let, ........ dvakrát za deset let, ........ atd. :) :)
......... a v PRG nikdy. :) :)

Jirka - nepřihlášený host (...228.68...)
15.06.2019 10:20
Předražená voda

Přijde mi, že jste jako malé děti, nebo ta vaše hloupost nemá hranici. Jeden stupidní dotaz za druhým. Když se vám zdá 50+ Kč na letišti za vodu tak drahá položka, tak nelétejte letadlem, ale jeďte vlakem, druhou třídou. Na každém nádraží je určitě záchod s pitnou vodou, takže si jí do prázdného kýble můžete natočit kolik chcete a namáčet si do ní třeba i nohy.

09.06.2019 21:40
Aleš

Mnohokrát děkuji, určitě nakoupíme :-)

Aleš - nepřihlášený host (...167.234...)
08.06.2019 10:06
Lahvička

Karolína Komárková - lahvičky s objemem přesně 100ml koupíte třeba v Ikee, balení po deseti, takové pastelově barevné jsou. S těmi projdete zcela bez problémů.

Karolína Komárková (...188.252...)
06.06.2019 21:53
Děkuji

Děkuji za odpověď. Mám na to jen tyto věci:

Omlouvám se, ale jako docela vděčný člověk, který je rád, že letí za xy let letadlem a potřebuje zapít blbý Kinedryl, si nebudu kupovat vodu za 50Kč+, takže ano, voda je dle mně předražená (třeba ne, ale Praha sama o sobě je předražená).

Na záchodě - dobrá varianta, ale vzpomínám - li si dobře, u některých jasně napsáno: nepít, pouze užitková... + nějakou důstojnost ještě mám... Ale to je úhel pohledu.

Takže asi zvolíme třetí možnost - prázdnou láhev s pítkem, které doufám za kontrolou najdeme.

Omlouvám se, toto jsou pouze mé názory. Ano, jsem jen možná pubertální fracek, který si myslí xy věci, ale některé věci jsou dle mého už příliš... Ale i tak děkuji za názor alespoň s tím pítkem (přiznávám se, dlouho jsem v Praze nebyla na letišti, takže nevím).

Petr - nepřihlášený host (...11.119...)
05.06.2019 13:51
pet, martin

Ale no tak, k čemu ten konfrontační tón? Stejně jako se může mýlit policista, může se mýlit pracovník bezpečnostní kontroly. Postup je v obou případech stejný - uposlechnu (tedy pokud nejsem připraven na akt občanské neposlušnosti se všemi následky) a následně si stěžuji. Následkem stížnosti třeba dojde k poučení "viníka", třeba dostanu nějaké odškodnění já, třeba se opraví chyba v systému.

Představa, že si něco vyhádám na místě, je naivní. (I když moje zkušenost je, že s úsměvem a slušným slovem se mnho hraničních situací zachránit dá.) Rozčilování mi nepomůže. Prostě mám smůlu, že to vyšlo na mě, ale tak to je; s bouřkou se taky nehádám, proč zrovna já jsem zmokl.

Představa, že si na to nemám dodatečně stěžovat, je nesprávná. Bez zpětné vazby se problémy nevyřeší. I kdyby ta stížnost nepomohla mě, pomůže jiným, co přijdou po mě.

Dvakrát za posledních cca 15 let se mi stalo, že mi kontrola podle mě neoprávněně něco vyhodila. Dvakrát byla moje stížnost vyřízena pozitivně a nějaké to odškodnění jsem dostal.

pet - nepřihlášený host (...14.232...)
04.06.2019 19:57

tak se pak pochlubte, co jste pravni cestou vyresil.

napovim, nevyresite nic :) nevim, ceho byste se chtel dozadovat :)

martin - nepřihlášený host (...178.171...)
04.06.2019 12:48
Repelent

Děkuji Petře za odpověď.
Potvrdil jste mi, že v Praze na Oversize luggage check-in u rentgenu pracují nekompetentní hovada a dementi. Jestli mi ještě jednou způsobí situaci, jako při mém posledním letu, budu to řešit právní cestou. Tohleto fakt nejde. Díky.

Petr - nepřihlášený host (...11.119...)
03.06.2019 19:58
martin - repelent

Pokud je ve spreji (natlakovaném), tak do letadla nesmí. (Ne protože je na bázi pepřáku, ale protože je to sprej.) Pokud je v normální lahvičce nad 100ml, tak do kufru "pod letadlo". Pokud je v normální lahvičce do 100ml, tak klidně v příručním zavazadle v "pyrotechnickém pytlíku". Lékařský doklad nepomůže, neboť nejde o lék.

Celkem 14 záznamů

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace