American Airlines a Southwest Airlines ohlásily čtvrtletní zisk

  • 2021-10-25 08:00

American Airlines (AA) zvýšily svůj zisk ve třetím čtvrtletí devítinásobně proti čtvrtletí druhému. Za období červenec – září dosáhly AA zisku 169 milionů dolarů. Napjatou situaci v odvětví dokládá, že zisk tvořil pouhé 2 % z výnosů.

Největším nákladem společnosti byly náklady na personál (3 miliardy dolarů), palivo (2 miliardy dolarů) a údržbu a pronájem letadel (1,6 miliardy). Cena paliva v letošním roce vyrostla o 69 %.

Southwest Airlines ohlásily za období červenec-září zisk 446 milionů dolarů. Společnosti se dařilo mimořádně dobře, neboť výnosy za dané období byly pouze o 17 % nižší proti výnosům ve stejném období v předkrizovém roce 2019. Southwest se zaměřují na vnitrostátní provoz, a tudíž dopad restrikcí v mezinárodním cestování není tak vážný.

Koncem roku plánuje společnost provozovat 728 letadel. V rámci modernizace flotily letos převzala již 69 letadel 737 MAX. V prvním čtvrtletí 2022 bude společnost provozovat již 94% kapacit stejného období roku 2019.

Velká čtyřka amerických leteckých společností (American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines a United Airlines), ale také některé další významné americké společnosti (např. Alaska Airlines) ve třetím čtvrtletí výrazně zlepšily své výsledky, a to jak ve srovnání s druhým čtvrtletím tohoto roku, tak třetím čtvrtletím loňského a uzavřely čtvrtletí v zisku. Dobrý výsledek je kombinací úsporných opatření a postupného oživení poptávky.

Zdá se, že výkon amerických aerolinek v zimním období ovlivní více rostoucí ceny paliva než průběh pandemie. (Foto: cnbc.com, planes.cz)


Article photographs


Related photos


Comments

Comments can only be added by registered users.

No comments added.

Partners


Advertisement
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Further details