Americký Senát pracuje na zákoně, který by regulovat přístup k nejmodernějším zbraňovým technologiím, jakými je např. letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II. Stát, který tuto technologii pořizuje, by se musel zavázat, že nebude pořizovat „nepřátelské“ technologie, které nejmodernější americkou techniku ohrožují. Jde např. o ruský protiletadlový zbraňový systém S-400 Triumf.
Takovou dohodu by kromě členských zemí NATO musely podepsat také země jako je Švýcarsko a Finsko, které mají zájem o Lockheed Martin F-35 a některé další zbraňové pokročilé zbraňové systémy, například bezpilotní letadla a jejich vybavení.
Iniciativu Senátu spustil případ Turecka, které pořídilo protiletadlový systém S-400. Turecko se nejprve snažilo získat protiraketový systém Patriot, USA však dodávky opakovaně odmítaly. Turecko proto v září 2017 podepsalo kontrakt na dovoz ruského systému S-400. Americká strana poté zrušila dodávku stovky letadel F-35.
Spojené státy se obávají, že nasazení S-400 v oblasti, kde by zároveň byla nasazena letadla F-35, může Rusku poskytnout cenné informace o možných slabých místech F-35 a zjišťovat důležitá data o letadlech. Celá situace vyvolala napětí ve vztazích mezi Tureckem a USA.
Americká vláda nyní rovněž žádá Kongres, aby udělil povolení k potenciálnímu prodeji 50 letadel F-35A Spojeným arabským emirátům za 10,4 miliardy dolarů. Letadla F-35 Lightning II má v oblasti Středního východu Izrael, který byl také první zemí, která tato letadla nasadila v bojových operacích. Aby exportem F-35 Emirátům nebyla dotčena převaha Izraele zajištěná mechanismem Qualitative Military Edge (QME), umožní Spojené státy Izraeli přístup k tajným družicím SBIRS (Space-Based Infrared System) pro infračervený průzkum. Systém dovoluje odhalit starty balistických raket. I přesto vyvolává potenciální prodej Emirátům v Kongresu obavy. (Foto: Ahval)
1 record
Copyright © 1999-2025 planes.cz | CMS
Problémem není samotné vlastnictví F-35 v Emirátech (ty mají dobré vztahy), ale to, že na nich téměř jistě budou létat pákistánští piloti (v SAE tvoří cca polovinu pilotů) - mnohdy mají vazby jak na pákistánskou tajnou službu, tak i na Čínu.