Od konce pandemie se potýkají Airbus i Boeing s vážnými problémy při zajištění tempa výroby. Nové dodávky jsou chaotické a se zpožděním až jednoho roku. To není jediný problém, výrazně se zpožďuje také certifikace nových letadel. To se týká bez výjimky všech letadel, jak u Airbusu, tak Boeingu. K tomu přistupuje asi 600 letadel uzemněných z důvodů stahovací akce společnosti RTX. Plánování leteckých společností se podobá spíše improvizaci a boji za minimalizaci škod. Průměrné stáří globálního leteckého parku se zvyšuje.
Airbus by měl letos dodat „okolo“ 820 letadel. Odhaduje se, že Boeing dodá 610 letadel. Dohromady tedy okolo 1430 letadel.
Výkony za první čtvrtletí ukazují, že splnění tohoto cíle bude velkou výzvou. Airbus podle údajů Cirium dodal za první čtvrtletí 134 letadla, Boeing 130.
Airbus
První čtvrtletí je z hlediska dodávek u Airbusu tradičně slabé – typicky představuje jen 20 % celoročních dodávek. Pokud toto pravidlo bude platit i letos, pak měl Airbus dodat 164 letadla. Schodek za první čtvrtletí je okolo 30 letadel. Nebo jinak, výkon prvního čtvrtletí naznačuje, že Airbus letos dodá 670 letadel. V dalších třech čtvrtletích tedy bude muset Airbus proti historickému trendu výrazně přidat, aby cíl 820 letadel splnil. Porovnání počtu prvních zkušebních letů během prvního čtvrtletí skutečně naznačuje postupný růst tempa výroby – v lednu absolvovalo první let 38 letadel, v únoru 42 a v březnu uskutečnilo první let 53 letadel.
Airbus má nyní 43 letadel řady A320neo, které sice uskutečnily zkušební lety, presto však nebyly dodány zákazníkům. Nemožnost dodat tato letadla je způsobena neúplnou kompletací letadel. Asi 70 letadel je sice vyrobeno, ale zatím neabsolvovaly zkušební lety. Z nich 43 čeká na motory LEAP. Airbus tedy má více než stovku letadel ve vysokém stádiu rozpracovanosti, které kvůli nedostatku některých komponent nemůže zákazníkům dodat.
Boeing
Boeing podle historických trendů dodává v prvním pololetí 24,5 % celkových ročních dodávek. V souladu s historickým trendem měl tedy dodat asi 150 letadel, dodal však pouhých 130. Nebo jinak, tento výkon by naznačoval, že letos dodá 530 letadel, o 80 letadel méně, než je plán. Také v tomto případě bude muset Boeing předvést ve zbývajících čtvrtletích nadprůměrný výkon, aby dosáhl odhadu. Každé další čtvrtletí by musel dodat okolo 160 letadel, což výrazně překračuje obvyklá tempa.
Pozitivní je, že výkon Boeingu se zlepšuje. V březnu uskutečnilo první let 27 letadel proti průměru za první dva měsíce 23 letadel/měsíc. Čísla Boeingu jsou ovšem zavádějící, protože asi 25 % dodaných letadel byla letadla dodaná z dlouhodobě uskladněných. Dlouhodobě uskladněných MAXů zbývá 34 exemplářů. Boeing má rovněž 25 vyrobených, ale nedodaných letadel 787, které letos mohou posílit dodávky. Mezi těmito letouny je 13 strojů pro Lufthansu, jejichž dodání zatím brání nedostatek sedadel a jejich nedokončená certifikace.
Dalším problémem Boeingu je, že během první poloviny roku stále platí strop výroby 737 MAX stanovený FAA na 38 letadel/měsíc. Pokud splní požadavky na kvalitu, má velmi vysoké šance, že zastropování výroby bude změkčeno nebo zcela zrušeno. Pokud Boeing dosáhne letos certifikace verze 737-7, může letos dodat 28 exemplářů této verze. Ve hře je tedy takřka stovka letadel, které se potenciálně mohou dostat na trh. To by výrazně posílilo hotovostní toky Boeingu. A pomohlo vybojovat si zpět alespoň část ztracené reputace.
COMAC
Ze střednědobého hlediska nemůžeme ignorovat čínský C919. Dodávky COMACu budou sice prozatím irelevantní, ale k roku 2028 by měl COMAC dodat již 200 exemplářů. A to už irelevantní není. Vloni COMAC dodal 13 exemplářů C919, letos jich má být již 30. Dosáhnout 200 vyrobených letadel v roce 2028 není vyloučeno. COMAC má potenciál stát se významným hráčem. To platí, pokud na Čínu nebudou uvaleny další restrikce.
Další složitý rok. A nebude poslední
Hlavní výzvou letošního roku (stejně jako let minulých a budoucích) budou nefungující dodavatelské řetězce. Výrobcům letadel se nedostává stovek komponent. Od detailů interiéru po motory CFM International, které pohánějí Airbus A320neo (LEAP-1A) a Boeing 737 MAX (LEAP-1B). Tento problém do roku 2028 podle názoru Airbusu a Boeingu nevymizí. Nedostatek komponent je novou realitou výroby letadel. Airbus, Boeing i další výrobce čeká další složitý rok. Břemeno zpožděných dodávek dopadne na investory, na letecké společnosti a jejich zákazníky.
Na pozitivní straně lze očekávat, že Boeing se bude postupně vyrovnávat s problémy nahromaděnými v minulých letech. Bude postupně zvyšovat tempa výroby a zaměřovat se na zlepšení kvality. Alespoň takové je očekávání trhu. Pokud se to skutečně podaří, půjde o největší změnu v oblasti dodávek letadel. (Foto: cna, Science, Airbus, planes.cz)
Michale na zaklade jakych informaci tvrdis, ze Lockheed Martin nema nic srovnatelneho s F-47? Teda kdyz pomineme fakt, ze ani Boeing nema F-47
s543: US armáda může perspektivní NGAD stíhačky koupit pouze od Lockheed Martin či od Boeingu. Lockheed Martin nemá nic srovnatelného s F-47. Je těžké mluvit o podpoře, od někoho to koupit museli. Prozatím na vojenských zakázkách Boeing nahromadil miliardové ztráty. Boeing největší část výnosů a jediný zisk generuje na komerčních letadlech a službách.
Ačkoliv každý vidí jak se boeingu daří s kvalitou a výrobou obecně - dostal zakázku na F47 ..... s cenami .....
Co je to jiného než státní podpora ?
Petrp: a v cem konkretne se ta podpora, diky ktere Boeing nezkrachoval projevuje?
Boeing nemít za sebou vládu USA by byl dávno v kytičkách, právě Comac by mohl být zajímavá alternativa pro neevropské a "levnější" letecké společnosti jako náhrada za MAXe.
Celkem 6 záznamů
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém
MK/s543
íky, odpověděli jste za mě