Náhlá ztráta výšky způsobila zranění 38 cestujících. Nebyly hlášeny turbulence.

  • 28.01.2025 16:11

Během letu Boeingu 787-8 (N27903) společnosti United Airlines letícího 24. ledna na lince UA613 z Lagosu v Nigérii do Washingtonu došlo náhle a nečekaně k dvojnásobnému prudkému poklesu výšky. K incidentu došlo asi 93 minut po odletu z Lagosu, kdy letadlo letělo v cestovní hladině FL360 (asi 11 km), viz obr. 1. Pokles výšky nebyl způsoben hlášenou turbulencí.

Na palubě bylo 245 cestujících a 11 členů posádky. Letoun se vrátil na letiště odletu. Čtyři členové posádky a dva cestující byli hospitalizováni se středně těžkými zraněními. Dalších 27 cestujících a pět členů posádky utrpělo lehká zranění. Situaci na palubě zachytilo video zde.

United Airlines uvedly, že letadlo se vrátilo do Lagosu, aby „vyřešilo technický problém“. Letecká společnost potvrdila, že náhlý pokles výšky nebyl způsoben turbulencemi, a že „spolupracuje s leteckými úřady v USA a Nigérii na zjištění příčiny.“

V minulosti již došlo k několika případům, kdy Boeing 787 během letu náhle přešel do prudkého klesání. Podobný případ, kdy došlo k samovolné změně výšky, byl zaznamenán také během zkušebního letu prototypu 777-9 (N779XX) dne 8. prosince 2020.

Je zajímavé, že podle údajů servisu Flightradar24 divertovalo stejné letadlo dne 21. ledna na lince z Lagosu do Washingtonu do Accry poté, co přibližně 89 minut po startu z Lagosu náhle kleslo o zhruba 300 metrů (viz obr. 2). Původně mělo toto letadlo letět na lince do Washingtonu 20. ledna, ale let byl zrušen a přeložen na 21. ledna.

Naposledy byl Boeing 787 předmětem přezkumu Federálního úřadu pro letectví (FAA) po náhlém poklesu výšky během letu v březnu 2024 na lince LATAM Airlines. V tomto případě vyšetřovatelé incident uzavřeli s tím, že se pilotní sedadlo při nezáměrné aktivaci spínače posunulo dopředu do ovládacího sloupku řízení letadla, což způsobilo náhlý pokles výšky. (Foto: @BoardingArea, obr.: flightradar24, planes.cz)


Fotografie k článku


Související fotky


Komentáře



Rollfree - nepřihlášený host (...71.136...)
28.01.2025 23:51

If Boeing, andrenaline flying.

U Bojasu je to slušná jízda směrem dolů nejen v ekonomice.

Petr - nepřihlášený host (...178.253...)
28.01.2025 23:06

Pustil jsem si playback na FR, vyska klesla podle grafu i ciselneho ukazatele asi o 175 stop. Je mozne, ze udaje se zobrazuji v delsich intervalech (1 minuta), takze okamzity pokles, nasledovany stoupanim, mohl byt vetsi.
Co je ale zajimave, je ukazatel rychlosti, ktery nekolikrat spadl az na rychlost kolem 50 uzlu (zluty graf).

Celkem 2 záznamy

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace