Po dvacetiměsíčních průtazích Turecko v úterý 23. ledna odsouhlasilo vstup Švédska do organizace NATO. Turecko blokovalo vstup kvůli údajné ochraně teroristických skupin ve Švédsku. Schválení zjevně nebylo „zdarma“.
Dne 24. ledna, tj. bezprostředně po souhlasu Turecka, prezident Biden naléhavě vyzval zákonodárce za republikány i demokraty, aby „bez prodlení“ schválili export letadel Lockheed Martin F-16 do Turecka. Objem kontraktu je 20 miliard dolarů. Kromě nových letadel pořídí Turecko také 80 modernizačních souprav pro stávající F-16 starších variant.
Turecko o dodávky letadel usiluje od října 2021, ale obchod narážel na odpor komise senátu pro zahraniční vztahy (U.S. Senate Foreign Relations) a komise pro zahraniční záležitosti sněmovny reprezentantů (House Foreign Affairs) i zákonodárců, a to kvůli situaci v oblasti lidských práv, napětí s Řeckem, kurdské otázce a podpoře Ázerbájdžánu v konfliktu s Arménií.
Jak známo, Turecko v NATO zaujímá velmi nezávislou pozici. Již delší dobu se spekulovalo, že Turecko „vymění“ souhlas za ústupky USA v oblasti dodávek zbraní. (Foto: the Defense Post, Hurriyet Daily News, Bulgarian Military, planes.cz)
Naopak, zločinecká sebranaka uSSa vydírala Turecko od října 2021! Dávno před žádosti Švédska o vstup do nato! Přečtěte si to znovu!
F-35 nedostanú, ale F-16 by asi stáli za vydieranie USA a NATO.
Celkem 3 záznamy
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém
Turecká spolupráce s Ruskem byla kritizována už od roku 2014 (od ruského únosu ukrajinského prezidenta, krádeže Krymu a rozpoutání války na Donbase pro odvedení pozornosti od Krymu). Turecko nejdřív dostalo výstrahu v podobě stopky na F-35. Erdogan se na diktátora taky měnil postupně, podobně jako Putin. V současné době je prostě lepší ustoupit Erdoganovi, než ho vyhnat z NATO k Rusku a Iránu. Švédsko s Ruskem nesousedí, takže oficiální odklad vstupu tolik neškodil,