Airbus představil na výstavě Euronaval 2024 v Paříži koncept námořního hlídkového letadla založeného na platformě A321XLR. Volba A321 umožní díky delšímu trupu zástavbu více zařízení, přičemž verze A321XLR díly doplňkovým nádržím umožní prodloužit vytrvalost letu.
Airbus vyvíjí koncept na základě 18měsíčního kontraktu, který v lednu 2023 udělila francouzská agentura pro obranný materiál DGA ((Direction générale de l’armement). Další kontrakt DGA na vývoj hlídkového letadla dostala Dassault Aviation, která má předložit možnou náhradu za turbovrtulové Dassault Atlantique 2. Dassault navrhuje upravenou verzi bizjetu Falcon 10X.
Letoun A321MPA ((Martime Patrol Aircraft) má v nákladovém prostoru pojmout systémy pro vypouštění akustických bójí. Na spodní části trupu je umístěna řada senzorů včetně elektro-optického kamerového systému. V trupu jsou umístěna pozorovací okna v podobě bubliny.
Platforma by se měla stát konkurentem amerického P-8 Poseidon, který v posledních letech získal velkou část trhu dálkových námořních hlídkových letadel. Vybrala si jej např. Kanada, Norsko, Jižní Korea, Velké Británie a Německa.
Francie a Německo dříve spolupracovaly na společném projektu víceúčelové platformy pro námořní hlídkování Maritime Airborne Warfare System (MAWS). Poté, co se Německo rozhodlo pro P-8, byl projekt uzavřen. (Foto: @fl360aero, Mars Attaque, planes.cz)
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém