Vývoj leteckého provozu v zemích organizace Eurocontrol k polovině listopadu

  • 20.11.2023 07:49

Statistika organizace Eurocontrol uvádí, že k 15. listopadu je letecký provoz ve vzdušném prostoru zemí Eurocontrol v sedmidenním průměru o 10 % nižší proti stejnému období roku 2019. Denně se uskuteční asi 24 tisíc letů. V období od 1. ledna do 15. listopadu se uskutečnilo 9 milionů letů.

Statistiky příletů/odletů dávají České republice osmé nejhorší místo mezi členskými zeměmi organizace. Letiště Praha v sedmidenním průměru zaostává o 21 % za stejným obdobím roku 2019.

Pokud odhlédneme od válkou postižených zemí (Ukrajina, Izrael), nacházíme ČR na šestém místě od konce. Na Ukrajině civilní letecká doprava neexistuje a v Izraeli v říjnu počet letů poklesl o 66 %.

Ke změně došlo k 15. listopadu v pořadí leteckých společností. Na druhé místo, které po většinu letu zaujímal easyJet, postoupily Turkish Airlines. easyJet ustoupil na páté místo. Za letošní rok (do 15. listopadu) je pořadí Ryanair, easyJet a Turkish Airlines. Největší růst patří Wizz Airu, který meziročně zvýšil provoz o 48 % a za letošní rok o 36 %. Největší pokles v první desítce zaznamenala společnost SAS, a to o 33 %.

Zajímavé je, že k 15. listopadu jsou na pozitivní trajektorii (proti roku 2019) z tradičních provozovatelů pouze Turkish Airlines (6 %), KLM dosáhly stejného provozu jako v roce 2019.

Podobně mezi letišti se po Istanbul IGA dostal k 15. listopadu na druhé místo Frankfurt, na třetím je Londýn Heathrow. Za celý rok (do 15. listopadu) je pořadí Istanbul IGA, Amsterdam Schiphol a Paříž CDG. (grafy: Eurocontrol)


Fotografie k článkuKomentářeNebyly vloženy žádné komentáře.

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace