Blue Origin poletí letos ještě dvakrát

  • 22.07.2021 17:00

Po svém úspěšném úterním suborbitálním letu, ve kterém modul společnosti Blue Origin dosáhl výšky 107 km, potvrdil Jeff Bezos, že společnost letos vypraví do vesmíru další dva „kosmické dopravní lety“ s platícími cestujícími. Uvedl, že Blue Origin „prodala letenky“ za 100 milionů dolarů.

Bezprostředně po svém letu zjevně nadšený Bezos prohlásil: „Má očekávání byla velmi vysoká a byla dramaticky překonána“. Let považuje za nejlepší zážitek svého života.

Koncepci rakety New Shepard považuje Bezos za bezpečnější, než je kosmický prostředek, který provozuje Virgin Galactic. Miliardář Sir Richard Branson absolvoval svůj let na hranici vesmíru jen o několik dní dříve, 11. července, a to na palubě kosmického prostředku VSS Unity společnosti Virgin Galactic.

Ariane Cornell, ředitelka pro prodej vesmírných cest Blue Origin oznámila, že dokud nabídka nebude dostatečně vysoká, nebude publikován ceník letenek. Zatím se letenky budou prodávat v aukci. Pro první let byla vyvolávací cena letenky 4,8 milionu dolarů, vítěz aukce si ji odnesl za 28 milionů dolarů. Před letem však svůj záměr změnil a poletí až některým z dalších letů. Na jeho sedačku postoupil z druhého místa osmnáctiletý Oliver Daemen.

Bezos založil společnost Blue Origin v září 2000 a je stále jediným vlastníkem. První cestu do vesmíru vykonala raketa Blue Origin v roce 2015. Soulodí vykonala dalších 12 zkušebních letů bez posádky, a to včetně „generálky pro astronauty“ letos v dubnu. Bezosův let byl prvním letem s posádkou. Celý let probíhal zcela automaticky, takže výraz „pilotovaný let“ je v tomto případě spíše symbolický.

Záměr letět do vesmíru 20. července 2021, tj. v den 52. výročí přistání člověka na Měsíci byl oznámen 5. května. Ani toto datum nebylo zvoleno náhodně, neboť 5. května 1961 vykonal cestu na hranici vesmíru první americký astronaut Alan Shepard. Během letu Mercury-Redstone 3 dosáhl výšky 188 km, let trval asi 15 min.

Jak známo, prvenství získal 12. dubna 1961 Jurij Gagarin, který jednou obletěl Zemi, délka letu byla 108 minut. Vostok 1 během obletu Země dosáhl maximální výšky 327 km.  (Foto: Blue Origin)  

 


Fotografie k článkuKomentářeJan - nepřihlášený host (...111.246...)
22.07.2021 22:55
....at si leti...

...hlavne at nespadne,co k tomu dodat,snad jen to ze pozemsky lidi jim k tomu prispivaji...kdesi v pozadi jejich prijmu...

Celkem 1 záznam

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace