Letecké společnosti a letiště dosáhly kompromisu o využití slotů

  • 01.12.2020 08:00

Organizace Worldwide Airport Slot Board (WASB), která zahrnuje sdružení Airports Council International (ACI World), IATA (International Air Transport Association) a Worldwide Airport Coordinators Group (WWACG), vydala společné doporučení týkající se regulace slotů na letní sezónu 2021. Sdružení ve svém doporučení vyzývá regulátory, aby společný návrh akceptovaly a povolily flexibilnější pravidla pro využití slotů.

V Evropě byla platnost pravidla 80:20 pozastavena do konce zimního období. To znamená, že letecké společnosti držící sloty na letištích s koordinací slotů mohou své sloty využívat, resp. nevyužívat podle libosti. Za normálních okolností pravidlo 80:20 znamená, že společnost, která nevyužije alespoň 80 % svých slotů, je ztratí.

Řešení je mimořádně výhodné pro letecké společnosti – držitele slotů, neboť fakticky blokuje konkurenci. Poškozuje však letiště, která nevyužité sloty nemůže nabídnout případným zájemcům. Opatření je proto kontroverzní.

WASB doporučuje následující:

  • letecké společnosti, které odevzdají do počátku února všechny své sloty, získají právo tyto sloty používat v letní sezóně 2022
  • pro letní sezónu 2021 zmírnit pravidlo 80:20 na 50:50. To znamená, že pokud společnost využije alespoň 50 % svých slotů, o sloty nepřijde
  • pravidlo 50:50 nebude uplatněno ve zvláštních případech, např. pokud využití slotů zabrání restrikce vyhlášené vládou

Doporučení je kompromisem, neboť ještě před několika dny vyžadovaly letecké společnosti prodloužit stávající pozastavení platnosti pravidla 80:20 až do října 2021. (Foto: AeroLatinNews)


Fotografie k článkuKomentářeRadek - nepřihlášený host (...192.86...)
02.12.2020 13:56
Hloupé

Podle mně je to hloupé řešení. Všechny aerolinky by měly přijít o 50% slotů (klidně dle vlastního výběru) a o ty by měla proběhnout normální dražba. Takhle se jen konzervuje stav, který už půl roku neodpovídá realitě.

Celkem 1 záznam

Partneři


Reklama
Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s tím, že využívá pro analýzy a přizpůsobení obsahu soubory cookie. Další informace